Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Muammara Kaddáfího

- Aktuality autor: red

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa libyjské rozvědky Abdalláha Sanúsího kvůli jejich údajným zločinům proti lidskosti v souvislosti s boji v této severoafrické zemi.

Oznámili to včera soudci ICC v Haagu. O vydání zatykače požádal v květnu žalobce soudu Luis Moreno-Ocampo. Libyjský ministr spravedlnosti Muhammad Kamúdí večer reagoval prohlášením, že jeho země rozhodnutí soudu neuznává.

Kaddáfí je podle dnešního oznámení hledán kvůli přípravě vražd, zatýkání a věznění stovek civilistů v prvních 12 dnech povstání proti jeho více než 41 let trvající vládě a za snahu tyto předpokládané zločiny ututlat.

Po Bašírovi druhý trestaný

Po súdánském prezidentovi Umaru Bašírovi je Kaddáfí druhou úřadující hlavou státu, jehož haagský soud trestně stíhá.

"Libye neuznává rozhodnutí ICC, který je nástrojem Západu k pronásledování představitelů třetího světa," prohlásil ministr Kamádí. Podle něj se tak rozhodnutí tribunálu Kaddáfího a jeho syna nikterak nedotkne. Prý jde o krycí manévr pro NATO, aby na Kaddáfího dosáhlo.

Mezitím sankční výbor Rady bezpečnosti OSN zařadil Kaddáfího ženu Safíju a ministra financí Abdala Háfize Zlitního na seznam osob se zákazem cestování mimo Libyi a nařídil zmrazení všech jejich finančních kont v zahraničí. Výbor uvažuje o sankcích i proti dalším činitelům a institucím Kaddáfího režimu, ale podle agentury Reuters Rusko a Čína to blokují.

Devětašedesátiletý Kaddáfí byl v Morenově-Ocampově žádosti označován za "nepřímého vykonavatele" zločinů, zatímco jeho devětatřicetiletý syn Sajf Islám za jejich "nepřímého spoluautora". Dvaašedesátiletý Sanúsí, Kaddáfího švagr, byl podle dokumentu diktátorovou pravou rukou.

Kaddáfí obvinění odmítá

Podle včerejších slov předsedající soudkyně Sanji Monagengové z Botswany jsou "rozumné důvody se domnívat", že Kaddáfí a jeho syn jsou oba "trestně zodpovědní jako nepřímí spolupachatelé" vražd a pronásledování obyvatelstva. Kaddáfí má "absolutní, svrchovanou a nepopiratelnou kontrolu" nad libyjským státním aparátem a bezpečnostními silami, prohlásila podle agentury Reuters.

Kaddáfího vláda obecně obviňování z masakrů civilistů a útoků na ně odmítá a říká, že byla pouze nucena zasáhnout proti ozbrojeným gangům a teroristům ze sítě Al-Káida.

Před dnešním veřejným slyšením v Haagu libyjští činitelé autoritu tohoto stálého mezinárodního soudu zabývajícího se případy nejtěžších zločinů odmítli. ICC podle nich používá dvojího metru, nespravedlivě si bere za cíl Afričany, zatímco "zločiny NATO" spáchané v Afghánistánu, Iráku a nyní v Libyi ignoruje.

Ve východolibyjském městě Benghází, které je hlavní baštou povstalců, vypukly po zprávě o vydání zatykače projevy radosti. V ulicích zněly klaksony aut, lidé mávali vlajkami a stříleli do vzduchu. Mluvčí povstalecké Přechodné národní rady řekl agentuře Reuters, že vydání zatykače znamená, že jakékoli pokusy jednat s Kaddáfím jsou irelevantní. Povstalci podporovaní leteckými údery NATO a libyjský režim proti sobě bojují přesně sto dnů, aniž je na obzoru nějaké brzké rozuzlení.

Zatykač dodává legitimitu akci NATO

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v Bruselu řekl, že vydání zatykače "dál zdůrazňuje Kaddáfího izolaci" a "posiluje opodstatněnost mise NATO". Vydání zatykače přivítaly i Spojené státy. Mluvčí prezidenta Baracka Obamy prohlásil, že jde o další známku toho, že Kaddáfí ztratil legitimitu.

Podle žalobce ICC si povstání v Libyi vyžádalo tisíce obětí. Před boji podle OSN uteklo za hranice 650.000 Libyjců, v rámci země konflikt z domovů vyhnal 243.000 dalších.

ICC nemá sám o sobě prostředky k tomu, aby respektování svých rozhodnutí vynutil, a závisí v tomto ohledu na vůli jednotlivých států. USA a některé další velké mocnosti i mnohé další země k dohodě o jeho vytvoření nepřistoupily, což znamená, že jeho případná rozhodnutí ve vztahu ke svým občanům ignorují. K dohodě zatím přistoupilo 115 zemí včetně České republiky.

Tagy: soud haag kaddafi

Zdroje: ČTK