Mezinárodní šok: Rusko i nadále prodává zbraně režimu diktátora Asada v Sýrii

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Rusko i přes vleklý a krvavý syrský občanský konflikt pokračuje v dodávkách zbraní režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Ředitel ruské státní exportní společnosti Anatolij Isajkin nicméně řekl, že Moskva zásobuje Sýrii jen obrannou technikou. Rusko je považováno za spojence Damašku a jeho hlavního dodavatele zbraní. Moskva také blokovala několik rezolucí Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) o Sýrii. 

"Pokračujeme v plnění našich smluvních závazků na dodávky vojenské výzbroje," řekl podle agentury Reuters Isajkin ze zbrojní firmy Rosoboronexport. Uvedl, že Moskva do Sýrie dodala systémy protiraketové obrany, neupřesnil ale jaké. Neposílají prý do země žádné útočné zbraně, jako jsou letadla či vrtulníky; nic co by odporovalo rezolucím RB OSN. 

Podle Isajkina Moskva do Sýrie nedodávala ani mobilní taktické rakety Iskander a neexistuje žádná smlouva o jejich dodávkách, napsala agentura ITAR-TASS. Popřel také, že by Rusko dodávalo modernizované stíhačky MiG-29 M. 

Ředitel zbrojního exportu řekl, že Asad a Moskva mají podepsanou smlouvu na dodávku cvičných bojových letounů Jak-30. "Zatím ale nebyl dodán ani jeden," zdůraznil Isajkin. 

Sýrie je asi na 13. až 14. místě na žebříčku odběratelů ruských zbraní, před ní jsou třeba Indie, Čína a Vietnam, píše Reuters. 

Syrští rebelové bojující proti Asadovi mají ve srovnání s protivníky nedostatečné zbraně. Vyzbrojování syrských povstalců podporují zejména některé státy Perského zálivu, hlavně Katar. USA oficiálně posílá pouze nevojenskou pomoc. Šéf Asadovy diplomacie Valíd Mualim loni na podzim uvedl, že zbraněmi povstalce zásobují Turecko, USA, Francie, Katar a Saúdská Arábie. 

Téměř dvouletý syrský konflikt, který přerostl v občanskou válku si vyžádal už téměř 70.000 lidských životů.

Tagy: Rusko Sýrie diktatura asad zbraně občanská válka

Zdroje: ČTK