Mezinárodní měnový fond vyzývá USA: Zvyšte strop pro zadlužení země

- Aktuality autor: Danica Klein

Mezinárodní měnový fond (MMF) vybídl americké zákonodárce, aby zvýšili strop pro zadlužení země. Nečinnost by podle fondu mohla způsobit zhoršení ratingu a nárůst úrokových sazeb, což by poškodilo americkou ekonomiku i světové finanční trhy.

MMF ve své výroční zprávě o ekonomice USA rovněž snížil výhled růstu americké ekonomiky pro letošní i příští rok.

Již v květnu

Strop pro zadlužení je stanovená částka, kterou si vláda může půjčit pro financování svých operací. Současný limit je 14,3 bilionu USD (242,1 bilionu Kč) a USA již tohoto stropu dosáhly v květnu. Pokud zákonodárci tento limit nezvýší do 2. srpna, hrozí, že země nebude schopna splácet své dluhy. Prezident Barack Obama a republikánští zákonodárci jsou nyní ve sporu kvůli plánu zvýšit limit.

Podle MMF byl měl být strop pro zadlužení zvýšen neprodleně, aby se tak předešlo vážným ekonomickým šokům a nejistotám na finančních trzích. Republikáni však před zvýšením stropu trvají na dohodě o snížení výdajů. Demokraté zase chtějí, aby dohoda zahrnovala zvýšení daní.

Americká ekonomika podle fondu v letošním a příštím roce poroste, růst však bude slabší. V letošním roce se má hrubý domácí produkt zvýšit o 2,5 procenta a příští rok o 2,7 procenta. Původně MMF čekal letos zvýšení HDP o 2,8 procenta a příští rok o 2,9 procenta.

Zpomalit slabé oživení

Spotřebitelé stále splácejí své dluhy, což omezuje jejich kupní sílu. Poptávku omezují rovněž rozpočtové škrty, a to jak na federální úrovni, tak na úrovni místních samospráv. 
Podle MMF je rizikem pro ekonomiku také rostoucí deficit státního rozpočtu.

Fond však podporuje dlouhodobou strategii snižování deficitu, nepřiklání se k prudkým okamžitým škrtům nebo zvýšení daní. Příliš rychlé snížení deficitu by podle něj mohlo zpomalit slabé oživení americké ekonomiky.

Globální dopad

Varování ohledně dluhu odráží nedávná prohlášení předních ratingových agentur. Ty varovaly, že sníží Spojeným státům úvěrový rating, pokud se zákonodárci nedohodnou na zvýšení stropu pro zadlužení a nepokročí v jednáních o snižování deficitu. Snížení ratingu USA by podle MMF vzhledem k důležitému postavení amerických vládních dluhopisů na světových finančních trzích mělo významný globální dopad.

Tagy: dluh USA ekonomika finance MMF

Zdroje: ČTK