Mezinárodní den žen, svátek starý 102 let, připomíná boj za ženská práva

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Mezinárodní den žen (MDŽ), který se poprvé slavil před 102 lety, i letos připomene boj za práva žen. V minulém století se podařilo zavést volební právo pro ženy, rovná práva v manželství, právní postihy domácího násilí či legislativní zákaz diskriminace kvůli pohlaví, podle aktivistek je však prosazování některých těchto práv v praxi stále nedostatečné, a boj za rovné postavení žen a mužů proto musí pokračovat. Podle průzkumu MDŽ za významný den pokládá téměř polovina Čechů. 

Mezinárodní den žen (ilustrační foto)

Mezinárodní den žen (ilustrační foto),zdroj: Mediafax

Impulzem ke vzniku Mezinárodního dne žen se stal osmý březnový den roku 1908, kdy stávkovaly newyorské švadleny kvůli těžkým pracovním podmínkám a za lepší život. O dva roky později se na slavení dne žen dohodly zástupkyně levicových stran a organizací na konferenci v Kodani, které se zúčastnila i česká sociální demokratka Karla Máchová. Poprvé se svátek připomínal v roce 1911. Na demonstracích pak ženy žádaly volební právo a konec diskriminace v práci. OSN uznala Mezinárodní den žen v roce 1975. 

V Česku měl MDŽ řadu let po pádu totality nálepku socialistické oslavy. Senát několikrát navrhoval vypustit jej ze seznamu významných dnů, Sněmovna to vždy zamítla. V posledních letech se však MDŽ znovu stává připomínkou ženských práv. Aktivistky zdůrazňují, že podle studií a statistik mají ženy příjem zhruba o pětinu nižší než muži, dostávají i nižší důchody. V nejvyšším vedení firem či ve funkcích, kde se rozhoduje, se ženy objevují jen zřídka, v Parlamentu na ně připadá zhruba pětina křesel. 

MDŽ podle letošního průzkumu banky Zuno pokládá za významný den 49 procent Čechů, muži obdarovávají ženy květinami nebo je zvou na večeři. Velmi populární zůstává MDŽ v Rusku, podle průzkumu jej zde slaví téměř 90 procent lidí.

Tagy: svátky ženská práva

Zdroje: ČTK