Mezi Vatikánem a USA padla dohoda o výměně informací

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vatikán podepsal dohodu s americkým ministerstvem financí o výměně finančních informací. Je to již čtvrtá dohoda, kterou Vatikán podepsal ve snaze zlepšit svoji pověst a pověst vatikánské banky ve finančních kruzích a ukázat, že Vatikán nepodporuje praní špinavých peněz a financování terorismu.

Vatikánská banka, která je známá jako Istituto per le Opere Religiose (IOR), spravuje převážně peníze diecézí a církevních institucí a tradičně se separovala od mezinárodního regulačního systému. 

Banka se ale již tři desetiletí potýká se skandály. Před několika lety pak žalobci v Římě začali vyšetřovat banku kvůli podezření z praní špinavých peněz. Italská centrální banka se domnívá, že Italové v IOR ukrývají své příjmy před zdaněním. 

Tehdejší papež Benedikt XVI. v roce 2010 vytvořil úřad pro dohled nad financemi Vatikánu a vydal nové zákony proti boji s praním špinavých peněz a financování terorismu. Cílem bylo změnit dojem veřejnosti, že vatikánská banka je daňovým rájem. 

Vatikán doposud podepsal dohody o sdílení informací s Belgií, Španělskem a Slovinskem a jedná o více než 20 dalších podobných dohodách, napsaly agentury AP a Reuters.

Tagy: USA Vatikán výměna informací

Zdroje: ČTK