Mezi Srbskem a Bosnou zuří diplomatická válka. Kvůli zatčení válečného zločince

- Aktuality autor: pal

Srbský premiér Aleksandr Vučič oznámil, že se chce v pátek zúčastnit vzpomínkového aktu v bosenské Srebrenici, kde v roce 1995 Srbové povraždili 8000 muslimským mužů. Bosenští představitelé ale návštěvu srbského premiéra odmítli. Svou návštěvu Bosny a Hercegoviny odložil i srbský prezident Tomislav Nikolić a to kvůli srbskému zatykači na bosňáckého velitele Nasera Oriče, kterého minulý týden zadržely švýcarské úřady. 

Bosňácký velitel Naser Orič byl minulý týden zadržen ve středu na žádost srbských úřadů

Bosňácký velitel Naser Orič byl minulý týden zadržen ve středu na žádost srbských úřadů,zdroj: Profimedia.cz

"Pokud o to obyvatelé Bosny budou stát a nebude to pro ně problém, jsem připraven uctít památku nevinných obětí ze Srebrenice," řekl Vučić během páteční tiskové konference s tím, že z jeho strany jde o upřímnou nabídku ke smíru. Ve své promluvě ale o srebrenickém masakru hovořil jako o "strašlivém zločinu" a vyhnul se použití slova genocida, jímž události ve Srebrenici označil soud OSN.

Bosňácký člen kolektivní hlavy bosenského státu Bakir Izetbegovič v podělí uvedl, že úmysly srbského premiéra nepříjemně kolidují s vydáním srbského zatykače na Nasera Oriče, válečného velitele Muslimů (nyní Bosňáků). Oriče na základě tohoto zatykače zadržela 10. června švýcarská policie. Starosta Srebrenice Ćamil Duraković je toho názoru, že plány srbského premiéra jsou "perfidní diplomatickou metodou".

Do Bosny nepojede ani srbský prezident

"Prezident (Tomislav) Nikolić vždy přijede do Bosny a Hercegoviny, když všichni tři členové předsednictva projeví jednotu a připravenost," sdělil na webu úřad srbského prezidenta.

Reagoval tak na zprávy v médiích, že Izetbegović vyzval dva své kolegy v předsednictvu - Srba Mladena Ivaniče, který nyní kolektivní hlavě státu předsedá, a Chorvata Dragana Čoviče -, aby souhlasili s odkladem Nikoličovy návštěvy. Izetbegovičovi se nelíbí, že Srbsko vydalo na Oriče zatykač a žádá na Švýcarsku jeho vydání. Je to podle něj v rozporu s bilaterální dohodou, která počítá s tím, že obžalovaní z válečných zločinů budou souzeni v zemi, kde byly zločiny spáchány.

Zatčení Oriče vyvolává spory mezi oběma státy

Švýcarské úřady ve středu zadržely na žádost Srbska Nasera Oriče, který během občanské války v Bosně působil jako vojenský velitel Bosňáků (dříve Muslimů). V noci z neděle na pondělí o tom informovala agentura Reuters. Oriče v roce 2008 Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu zprostil všech obvinění, zatykač na něj ale loni v únoru vydalo Srbsko.

Oričovo zadržení, které se odehrálo na francouzsko-švýcarské hranici, oznámil srebrenický starosta Ćamil Duraković. Ten uvedl, že v té době byl s Oričem na cestě do Ženevy, kde se oba měli zúčastnit vzpomínkových akcí na 20. výročí srebrenického masakru 8000 bosňáckých mužů. Švýcarské úřady záležitost nekomentovaly.

Srbsko vydalo na Oriče zatykač kvůli vraždám devíti srbských civilistů v roce 1992 ve vesnici Zalazje, která je nedaleko Srebrenice. Obranou města měl tehdy Orić na starosti.

 

 

 

Tagy: zahraničí Srbsko válečné zločiny Bosna a Herzegovina

Zdroje: ČTK