Mezi lídry na kandidátkách lidovců jsou i Kumpošt a Hybášková
13. 8. 2009 – 14:02 | Zpravodajství | red
KDU-ČSL v Libereckém kraji povede zřejmě do předčasných sněmovních voleb odvolaný prezident organizačního výboru lyžařského šampionátu Roman Kumpošt.
Rozhodl o tom ve středu celostátní výbor strany.
Nového lídra bude mít také Královéhradecký kraj, kde kandidátku povede předsedkyně Evropské demokratické strany (EDS) Jana Hybášková. Rovněž v dalších regionech budou na kandidátkách KDU-ČSL evropští demokraté, nikoli ale na čelních místech.
V Libereckém kraji nahradí Kumpošt v čele kandidátky předsedu liberecké organizace a zastupitele Kamila Jana Svobodu. Návrh ještě musí schválit krajská organizace.
"Celostátní výbor rozhodl, že s největší pravděpodobností bude kandidátem Roman Kumpošt, chceme, aby tuto nominaci ještě schválil krajský výbor," uvedl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.
Podle něj je to "kandidát se silným tématem, který může velmi motivovat voliče, protože svádí velký zápas proti tomu, co se dělo v Liberci kolem financování mistrovství světa v lyžování". O změně kandidátky by měli liberečtí lidovci rozhodnout v úterý, dodal.
Kamil Jan Svoboda řekl, že post lídra sám nabídl. "Věřím, že to pomůže zvýšit naše šance ve volbách," vysvětlil. S Kumpoštem podle něho strana jednala už delší dobu, dokonce mu post lídra kandidátky nabídla už před krajskými volbami. "Tehdy ale kvůli jiným závazkům odmítl," řekl.
Kamil Jan Svoboda věří, že Kumpošt pomůže přilákat voliče, kteří by lidovcům jinak hlas nedali. Prosadit se v malém Libereckém kraji do Poslanecké sněmovny není snadné. V minulých parlamentních volbách získali lidovci jen 4,23 procenta hlasů, k zisku mandátu je ale třeba více než dvojnásobek. Ani zelení, které naposledy v kraji podpořilo 9,58 procenta voličů, se do sněmovny nedostali. Čtyři křesla získala ODS, tři sociální demokraté a jedno komunisté.
Kumpošt je v Libereckém kraji poměrně populární. Velkou měrou se zasloužil o to, že Liberec získal pořadatelství mistrovství světa v klasickém lyžování, které se uskutečnilo letos v únoru a březnu.
V létě 2007 byl ale odvolán z čela organizačního výboru, kde ho nahradila lyžařka Kateřina Neumannová. Jeho odchod si vynutila tehdejší ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Dana Kuchtová. Kdyby Kumpošt ve funkci zůstal, ministerstvo by neposlalo pořadatelům další peníze, bez nichž by se nedostavěly areály ve Vesci a na Ještědu.
Šampionát skončil se značnými dluhy vůči dodavatelům. Neumannová je již dříve odhadla na 70 až 100 milionů korun.
V posledních parlamentních volbách vedl kandidátku lidovců v Libereckém kraji čestný prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek, který je ale nyní členem nové strany TOP 09 exlidovce Miroslava Kalouska a vede kandidátku strany v sousedním Ústeckém kraji.
Zdroje: