Mezi ČR a SR panují výtečné vztahy, shodli se prezidenti

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Mezi Českou republikou a Slovenskem nejsou bolavé, neřešené a nevyřešené otázky, shodli se dnes v Praze prezidenti obou zemí. Ivan Gašparovič ocenil také osobní vztahy s Václavem Klausem, který Bratislavu příští rok před ukončením mandátu ještě navštíví.

Ivan Gašparovič a Václav Klaus.

Ivan Gašparovič a Václav Klaus.,zdroj: Mediafax

ČR a Slovensko si na konci roku připomenou 20 let od rozpadu Československa. Podle Klause konec federace ekonomicky prospěl více Slovensku než ČR. Slovenská společnost podle něj také není tak poškozena "nepolitickou politikou" jako česká. 

Slovenského prezidenta těší, že o výborných vzájemných vztazích nehovoří jen politici, ale stejný názor mají také občané jak na Slovensku, tak v ČR. "Myslím, že toho si musíme vážit všichni a zachovat tyto standardy tak, aby se vztahy ještě zlepšovaly," prohlásil Gašparovič

Výsledkem rozpadu Československa před dvaceti lety byly dva samostatné státy, které vznikly k 1. lednu 1993. 

Slovensku prospěl rozpad více jak Česku

Podle Klause slovenská ekonomika letos roste a není v krizi, na rozdíl od Evropy a ČR. "Rozpad československého státu... nepochybně Slovensku prospěl více než ČR," míní český prezident. Připomněl statistické údaje, kdy se za dvacet let hrubý domácí produkt na hlavu v ČR zvýšil o 50 procent a na Slovensku o celých 100 procent. Gašparovič uvedl, že Slovensko muselo projít reformami, potřebovalo zahraniční investory a nyní musí své problémy řešit v evropském kontextu. 

"Na Slovensku nikdy nebyla tak rozbita politika jako u nás. Útoky takzvané nepolitické politiky poškodily ČR neskonale více," prohlásil na tiskové konferenci po jednání s Gašparovičem Klaus. Na Slovensku podle něj také nenastalo "takové zbourání autority a respektu k jakýmkoliv autoritám" jako v Česku. 

Klaus nepovažuje přímou volbu za přínos

Prezidenti se na dotaz novinářů vyjádřili také k blížící se přímé volbě hlavy státu v ČR. Zatímco Slovensko už s přímou volbou hlavy státu zkušenost má, ČR ji zažije v lednu poprvé. Klaus zopakoval, že lidové hlasování za přínos nepovažuje. Podle jeho názoru v takovém modelu prezidenta vyberou ve skutečnosti média, nikoliv voliči. 

Gašparovič, který v přímé volbě svůj mandát před třemi lety obhájil, míní, že se voliči neřídí jen informacemi médií, ale i svou zkušeností s politikem. Při druhé volbě prezidenta ho prý pravá strana tisku vykreslovala jako "zlého prezidenta", a přesto vysoko vyhrál. "Já jsem řekl, že když vás zvolili, tak musíte tohleto hájit, to je jasné," dodal Klaus

Prezidenti se často navštěvují

Klaus spočetl, že za dvě svá prezidentská období už byl na Slovensku dvanáctkrát. Četnost vzájemných návštěv podle něj svědčí o blízkosti obou národů. Klaus, který v březnu na Hradě skončí, zamíří na Slovensko podle informací v únoru. Návštěva se ale teprve připravuje. 

Gašparovič je v ČR na dvoudenní státní návštěvě. Kromě Hradu navštíví Parlament a pražskou radnici, v úterý zamíří do Kutné Hory.

Tagy: návštěva gašparovič

Zdroje: ČTK