Mezi Belgií a Francií zuří bitva o eurominci s motivem Waterloo

- Aktuality autor: pal

Mezi Belgií a Francií se rozhořel spor o nové euromince, které připomínají slavnou porážku Napoleona u Waterloo. Belgie se přitom už v březnu pokoušela dát do oběhu mince se stejným tématem, ale na nátlak Francouzů, kteří Waterloo vnímají skoro jako národní tragédii, od toho ustoupila. 

Belgičané využili výročí bitvy u Waterloo a vydali nové euromince

Belgičané využili výročí bitvy u Waterloo a vydali nové euromince,zdroj: Profimedia.cz

Minci v hodnotě 2,5 eura s vyobrazením památníku bitvy z 18. června 1815 nechala Belgie razit už na počátku roku. Paříž proti tomu ale protestovala. Vyvolalo by to podle ní negativní reakce Francouzů a dalších Evropanů v době, kdy se vlády zemí eurozóny snaží posílit svou jednotu a spolupráci.

Kromě mincí v hodnotě 2,5 eura vydá belgická mincovna také několik tisíc stříbrných mincí v hodnotě deseti eur s motivem připomínajícím dvousté výročí bitvy u Waterloo. Prodávat se budou za 40 eur. Většina mimořádných ražeb ale zůstává v oběhu jen velmi krátce, většinou končí ve sbírkám numizmatiků.

Belgie zpočátku tlaku ustoupila a 180.000 už vyražených dvoueurových mincí s motivem bojiště u Waterloo se zbavila. Nyní ale využila možnosti razit při výjimečných příležitostech mince s netypickou nominální hodnotou, což nepodléhají schvalování členů eurozóny.

Belgický ministr financí a člen nacionalisté strany Nová vlámská aliance Johan Van Overtveldt řekl, že smyslem 70.000 nových dvouapůleurových mincí není naštvat Francii. "Cílem není oživit staré spory. V moderní Evropě jsou důležitější věci, které je třeba řešit," uvedl.

V bitvě u Waterloo porazila spojená vojska několika evropských monarchií pod vedením britského vévody Arthura Wellingtona a pruského vojevůdce Gebharda Leberechta von Blüchera Napoleonovy francouzské jednotky. Někdejší francouzský císař byl posléze donucen odejít do exilu na ostrov Svatá Helena, kde v roce 1821 zemřel.

Tagy: Belgie zahraničí peníze eurointegrace

Zdroje: ČTK