Metrostav: Příčinou propadu může být lidské selhání
13. 7. 2010 – 10:33 | Zpravodajství | red
Za propadem tunelu Blanka může být podle společnosti Metrostav, která tunel staví, lidské selhání při samotné výstavbě, nepřesnost projektu či skryté vniknutí vody do nadloží. Případně kombinace těchto příčin.
V tiskové zprávě to uvedl mluvčí společnosti František Polák. Metrostav se dosud k možným příčinám propadu nevyjadřoval s tím, že záležitost šetří Český báňský úřad (ČBÚ) a policie.
ČBÚ už minulý týden označil za hlavní možné příčiny chyby v dokumentaci a nedodržování technologie. Geologické příčiny označil jako méně pravděpodobné.
Podle Metrostavu se do nadloží mohla dostat voda, která skokově změnila jeho vlastnosti. Mohlo se jednat o vodu z neodvodněného parkoviště, mohla přitéct také prostřednictvím barokních opevňovacích staveb nebo jiných nezaznamenaných výkopů.
"Vedení společnosti v tuto chvíli připouští i to, že jedním ze spouštěcích mechanismů havárie mohlo být i případné lidské selhání při dodržování technologického postupu výstavby," uvedl ve zprávě Polák. Podle něj bude třeba prověřit i možnou nepřesnost v projektu, která by byla způsobena nějakou anomálií.
Metrostav se podle Poláka po zajištění místa propadu věnuje zkoumání příčin havárie. Podle jejich interního šetření jsou možné tři zmíněné příčiny i jejich vzájemná kombinace. Vedení společnosti se domnívá, že zjištění příčin závalu by mohl pomoci doplňující geologický průzkum, který Metrostav plánuje pomocí průzkumných štol z prostoru Prašného mostu.
Podle výrobně technického ředitele Metrostavu Ivana Hrdiny by likvidace havárie neměla mít vliv na konečný termín stavby. Metrostav je prý v úseku, který se propadl, v dvouapůlměsíčním předstihu proti plánovanému termínu. Do dokončení ražeb v tomto úseku chybí v severním tunelu 130 metrů a v tunelu jižním 180 metrů.
Tunel se v úseku Brusnice propadl před týdnem, na zahradě ministerstva kultury v Praze 6 tak vznikl kráter.