Meteorologové varují: Vítr neustane a přidá se i náledí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V celé zemi nadále hrozí silný vítr a s výjimkou jižní Moravy i náledí, na horách na severu se mohou tvořit závěje, varovali meteorologové. Ve vyšších oblastech většiny krajů by si lidé měli dát pozor i na sněhové jazyky. Výstraha platí do sobotního odpoledne, u náledí až do nedělního rána, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Silný vítr do Česka už v noci na dnešek přinesla bouře Xaver, která postupuje severem Evropy.

Silný vítr

Silný vítr,zdroj: Archiv

Na vysoký stupeň nebezpečí tvorby závějí meteorologové upozornili pro místa nad 900 metrů nad mořem v Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. U náledí, silného větru a sněhových jazyků platí jen nízký stupeň nebezpečí. Sněhové jazyky se mohou tvořit v místech nad 600 metrů nad mořem ve všech krajích s výjimkou Prahy, středních Čech a jižní Moravy.

Do střední Evropy podle ČHMÚ proudí od severozápadu studený a vlhký vzduch. Vítr může během dneška vát podobně silně jako v noci na dnešek, tedy v nárazech rychlostí 70 až 90 kilometrů v hodině a na hřebenech hor kolem 110 kilometrů v hodině. V noci na sobotu vítr zeslábne. Náledí se bude podle meteorologů tvořit místy hlavně dnes a v sobotu večer. "Během pátku a soboty očekáváme v nižších polohách většinou do pěti centimetrů nového sněhu, na horách deset až 35 centimetrů," uvedl ČHMÚ.

Kvůli očekávanému silnému větru meteorologové radí nepobývat v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny, v blízkosti větších stromů a nechodit do lesů. Řidiči by si měli dávat pozor na větrné poryvy a při cestách do hor si vzít s sebou sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Návštěvníci hor by měli omezit vycházení a nevydávat se zejména na hřebeny.

Tagy: počasí vítr náledí Orkán Xaver

Zdroje: ČTK