Meteorologové: Poslední sopečný prach zmizí z ČR do večera

- Aktuality autor: red

Do středečního večera zmizí z nebe nad Českem poslední zbytky sopečného prachu. Nejnižší koncentrace jsou v polohách nad 3000 metrů, během dne však prý vítr rozfouká i prachové částice v přízemních vrstvách.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Sdělili to odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Několikadenní aktivita islandské sopky navíc podle posledních informací slábne. Oblak sopečného prachu, který vychrlila, v uplynulých dnech ochromil leteckou dopravu v celé Evropě. 

Koncentrace prachu ve vyšších hladinách nad 3000 metrů je zanedbatelná, uvedli meteorologové s tím, že do 20:00 se většina prachu rozptýlí i v přízemních vrstvách. Přispěje k tomu čerstvý vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 54 kilometrů za hodinu. 

Odborníci z ČHMÚ navíc upozornili, že sopečný prach se většinou pohyboval v několikakilometrové výšce nad zemí, a tudíž nijak zvlášť nezhoršoval ovzduší. Ve středu a ve čtvrtek má navíc na většině území pršet a vzduch se pročistí deštěm. 

Islandský úřad civilní ochrany vydal optimistickou zprávu, podle níž intenzita erupce vulkánu klesla od soboty o 80 procent.

Prach z islandské sopky ochromoval leteckou dopravu nad Evropou několik dní. Podle Světové meteorologické organizace jsou totiž i malé částečky prachu tvořeny ostrými úlomky hornin a minerálů, které mohou poškodit trup letadla nebo zničit jeho motory.

Tagy: Česko počasí sopka popel meteorologové prach

Zdroje: ČTK