Merkelové se prý před volbami "svírá žaludek"

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

V Německu vrcholí kampaně stran před nedělními parlamentními volbami. Největší pozornost se upírá ke dvěma hlavním rivalům - šéfce vládních konzervativců (CDU) Angele Merkelové a volebnímu lídrovi opozičních sociálních demokratů (SPD) Peeru Steinbrückovi. Vzhledem k těsným předvolebním průzkumům do posledních chvil bojují o každý hlas. Merkelová přitom přiznala, že se jí před nedělním hlasováním "svírá žaludek". Její sok zase ironicky přesvědčuje, že není třeba se socialistů bát: nebudou prý Němcům zabavovat televize ani holící strojky a nechají jim i děti. 

Angela Merkel.

Angela Merkel.,zdroj: Mediafax

 Písní "Angie musí zachránit svět" se snažila popová kapela rozehřát publikum v berlínské hale Tempodrom při dnešním posledním mítinku Merkelové v hlavním městě. Vzhledem k věkovému složení přítomných by ale spíš zabrala dechovka nebo prověřený šlágr. Ze sedadel tak návštěvníky zvedlo, až když na pódium dorazila drobná devětapadesátiletá politička, vítaná lesem oranžových plakátů s nápisem "Angie" nad hlavami diváků. 

Ačkoli měla za sebou 65 předvolebních shromáždění, únava na ní nebyla ani trochu znát. "Ožívám při nich," prozradila. Navenek jinak sebejistá kancléřka poodhalila (jistě ne náhodou) i svou lidskou stránku a přiznala, že i když má za sebou několikery volby, před těmi nadcházejícími se jí "svírá žaludek" a neví, jestli bude v noci spát. Zda je to kvůli vyrovnaným předvolebním průzkumům, které nedávají její středopravé koalici s liberály (FDP) jistotu dalšího vládnutí, to už neřekla. 

Ve svém téměř půlhodinovém projevu vsadila na osvědčené zbraně a ujišťovala zaplněný sál, že hlas pro její CDU je hlasem pro silné Německo s pracovními místy a stabilním rozpočtem, které nebude zvyšovat daně ani ručit za dluhy ostatních zemí. Zcela se soustředila na úspěchy své vlády a svého vyzývatele ani jednou nezmínila. Do opozice se navážela jen výjimečně, jako když v narážce na požadavek Zelených po zavedení povinného vegetariánského dne v jídelnách ubezpečila, že konzervativci určitě nebudou nikomu nařizovat, kdy má jíst maso.

Paní Merkelová se osvědčila

"Dejte oba hlasy CDU, abych zůstala vaši kancléřkou," burcovala Merkelová přítomné. Nebylo to až tak potřeba, neboť většinu osazenstva tvořili členové strany nebo její dlouholetí voliči. "Byla to úžasná řeč. Soustředila se v ní na důležitá témata, jsem spokojen," pochvaloval si při odchodu ze sálu asi osmdesátiletý příznivec CDU. "Paní Merkelová se osvědčila, a měla by proto pokračovat," přidala se o generaci mladší stoupenkyně křesťanských demokratů, která si z Tempodromu odnášela na památku jeden z oranžových plakátů s anglickou přezdívkou své favoritky. 

To na čtvrteční Steinbrückův mítink na berlínském Alexandrově náměstí si našli cestu i lidé bez stranické knížky SPD v kapse. Mnozí z nich se chtěli přesvědčit o řečnických kvalitách kancléřského kandidáta sociálních demokratů, kteří v posledních průzkumech dokázali mírně stáhnout náskok hlavních rivalů z CDU. A Steinbrück nezklamal. Osobitou směsicí vtipu, sebeironie a kritiky vlády dokázal každou chvíli rozesmát a roztleskat 6000 přihlížejících na prostranství v centru bývalého východního Berlína.

Sugestivně přesvědčoval o nutnosti zavést v Německu povinnou plošnou minimální mzdu a obhajoval potřebu větší solidarity v Evropě. Merkelové vyčetl, že nemá žádnou vizi, kam chce Německo vést, a "jen vystrkuje prst nahoru, aby věděla, odkud fouká vítr". Varoval také před tím, aby se voliči nechali zastrašit protilevicovou rétorikou zejména ze strany vládní FDP, bojující o setrvání v parlamentu. 

"Budou vám tvrdit, že socialisti chtějí zestátnit vaše televize a holící strojky. A když budete mít štěstí, nechají vám vaše děti. Možná budou jako v 50. letech strašit i Moskvou," vysmál se liberálům někdejší ministr financí Merkelové, který ještě donedávna platil za outsidera klání.

Na kancléře to nejspíš stačit nebude

Televizní debata s kancléřkou na začátku září ale šestašedesátiletého rodáka z Hamburku dostala zpět do sedla - podle odborníků i médií ovšem příliš pozdě. Sociální demokracií upřednostňovaná koalice se Zelenými nemá podle průzkumů šanci získat většinu a SPD tak čekají buď další čtyři roky v opozici, nebo "sňatek z rozumu" s kancléřčinými konzervativci. 

"Steinbrückovo vystoupení bylo přesvědčivé, ale nemyslím si, že se mu podaří stát kancléřem," nedělal si na čtvrtečním mítinku iluze asi čtyřicetiletý volič sociálních demokratů. "Jsem realista. Daří se nám příliš dobře a Merkelová má velké sympatie," přitakal pětadvacetiletý Marcus, který se označil za přesvědčeného stoupence SPD. Oba by prý s velkou koalicí křesťanských a sociálních demokratů "dokázali žít". 

Stejně se k nejpravděpodobnější variantě výsledku nedělních voleb staví i osmdesátiletý příznivec CDU z Tempodromu. "Když to nebude stačit na koalici s liberály, budeme vládnout s SPD. Nebude to ale lehké," prorokuje. 

Tagy: Německo

Zdroje: ČTK