Merkelová v parlamentu: "Rusko mohou čekat obrovské politické a ekonomické škody"

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Podle německé kancléřky Angely Merkelové Rusko pouze zneužilo slabosti sousední země a ke zlepšení situace na Ukrajině nepřispívá. Pohrozila dalšími sankcemi. Územní celistvost Ukrajiny podle ní nelze zpochybnit. 

Angela Merkelová při dnešním projevu v německém parlamentu

Angela Merkelová při dnešním projevu v německém parlamentu,zdroj: Getty Images

Jestliže bude Moskva nadále destabilizovat situaci na Ukrajině, unijní představitelé na to budou reagovat a Rusko riskuje vážné následky, dodala kancléřka podle agentury Reuters. Mluví se o zavedení několika druhů sankcí včetně zmrazení účtů či zákazu cestování do EU pro některé ruské politiky. 

"Dámy a pánové, jestliže půjde Rusko i nadále stejnou cestou jako v uplynulých týdnech, nebude to znamenat katastrofu jen pro Ukrajinu," uvedla Merkelová. "Změní se i vztah Evropské unie s Ruskem a Rusko mohou čekat obrovské politické a ekonomické škody," dodala. 

Podle agentury Reuters kancléřka použila dosud vůbec nejsilnější rétoriku od začátku ukrajinské krize. "Unijní partnerství s Ukrajinou není namířeno proti Rusku," vzkázala Merkelová Moskvě. Krizi na Ukrajině podle německé političky není možné vyřešit vojenskou silou, ale diplomacií. 

Merkelová zdůraznila, že situace na ukrajinském Krymském poloostrově se nedá srovnávat s případem Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo nezávislost na Srbsku. Krym obsadili před pár dny neoznačení vojáci, podle všech důkazů jasně Rusové, a v neděli se zde uskuteční referendum o připojení tohoto ukrajinského autonomního poloostrova k Rusku. EU, Spojené státy i Ukrajina již zdůraznily, že hlasování neuznají. 

Tagy: Rusko Německo Ukrajina Krym krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK