Merkelová uctila památku obětí Dachau

- Aktuality autor: pal

Německá kancléřka Angela Merkelová se v neděli zúčastnila vzpomínkové akce k 70. výročí od osvobození německého koncentračního tábora Dachau americkou armádou. Kromě kancléřky se pietního aktu zúčastnili i bývalí vězni jednoho z nejkrutějších nacistických táborů smrti.  

Německá kancléřka uctila památku vězňů, kteří zahynuli v Dachau.

Německá kancléřka uctila památku vězňů, kteří zahynuli v Dachau.,zdroj: Profimedia.cz

Kancléřku uvítal předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster, který ocenil, že se této pietní akce zúčastnili vysoce postavení představitelé země. Merkelová a další němečtí politici položili květiny u bývalého krematoria.

Na slavnostním aktu promluvil i bývalý vězeň, spisovatel a rodák z Nového Jičína na severní Moravě Max Manheimer, který vyjádřil svou obavu z nárůstu neonacismu a antisemitismu v Evropě. 

Koncentrační tábor v Dachau nedaleko Mnichova byl postaven v roce 1933 na pozemku opuštěné muniční továrny. Šlo o první podobné zařízení, které nacisté vybudovali. Původně zde byli internováni političtí vězni z Německa a postupně sem bylo odvezeno 206 tisíc vězňů, kteří tam žili v otřesných podmínkách. O život tam přišlo 41 tisíc z nich. 

Táborem prošli malíř Josef Čapek, novinář Ferdinand Peroutka nebo kardinálové Josef Beran či Štěpán Trochta. Američané osvobodili Dachau 29. dubna 1945. 

Tagy: Německo německá kancléřka výročí a oslavy dějiny a fakta

Zdroje: ČTK