Merkelová se jménem Němců omluvila příbuzným obětí neonacistů

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Kancléřka Angela Merkelová se dnes jménem Němců omluvila pozůstalým po obětech neonacistické skupiny ze saského Zwickau a požádala je za odpuštění.

Zabití devíti přistěhovalců a mladé policistky v letech 2000 až 2007 nazvala Merkelová chladnokrevnými vraždami, které jsou podle ní ostudou Německa. Opožděné odhalení pachatelů pak označila za bezpříkladné.

Merkelová na úvod oficiálního uctění památky obětí neonacistického teroru přečetla jména všech zavražděných. Za každého z nich hořela na pódiu Koncertního domu v centru Berlína svíce. Na 1200 hostů z řad nejvyšších představitelů státu, společenského života a pozůstalých poté uctilo jejich památku minutou ticha, kterou bude v poledne držet celá země. V podnicích bude přerušen provoz a někde se zastaví i městská doprava.

Za mimořádně tísnivou kancléřka označila skutečnost, že z těchto vražd byli dlouhá léta neprávem podezříváni sami příbuzní. "Za to vás prosím o odpuštění," prohlásila Merkelová. Slíbila objasnění těchto zločinů a zdůraznila nutnost, aby se již nikdy nemohly neopakovat.

Skupinu se podařilo odkrýt po 11 letech od první vraždy

Na svědomí je měla neonacistická skupina nazývající se Národněsocialistické podzemí (NSU), kterou se vyšetřovatelům podařilo odkrýt až loni, 11 let po první vraždě. "To je bezpříkladné," kritizovala kancléřka opožděnost odhalení pachatelů. Jejich činy byly podle ní i útokem na Německo. "Jsou ostudou pro naši zemi," uvedla Merkelová.

Ve svém projevu vyzvala k potírání neonacistických myšlenek a xenofobie. "Boj proti předsudkům a vyčleňování se musí vést každý den. Netolerance a rasismus se neprojevují jen násilím. I slova se mohou stát činy," upozornila Merkelová.

Kancléřka jako hlavní řečník zastoupila bývalého prezidenta Christiana Wulffa, který minulý týden na post rezignoval. Kromě Merkelové na oficiální akci promluví také tři příbuzní obětí.

Tagy: Merkelová zabiti rasismus

Zdroje: ČTK