Merkelová při setkání s Bělobrádkem ocenila "proevropskou orientaci české vlády"

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes v Haagu setkala s místopředsedou české vlády Pavlem Bělobrádkem. Podle předsedy vládní KDU-ČSL ocenila "proevropskou orientaci současné české vlády, které se účastní i křesťanští demokraté". V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí KDU-ČSL Miriam Farská. Merkelová a Bělobrádek spolu hovořili na okraj mezinárodního summitu o jaderné bezpečnosti.

Angela Merkelová

Angela Merkelová,zdroj: Profimedia.cz

Vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace a předseda KDU-ČSL Bělobrádek během krátkého rozhovoru s Merkelovou ocenil především spolupráci obou stran v rámci Evropské lidové strany. Poděkoval také za přátelství a podporu, kterou kancléřčina konzervativní formace CDU poskytla KDU-ČSL v těžkých dobách, kdy byla česká strana mimo Poslaneckou sněmovnu. 

"Paní kancléřka hodnotila velmi pozitivně proevropskou orientaci současné vlády, které se účastní i čeští křesťanští demokraté," dodal Bělobrádek

Proevropské zaměření nové české vlády vyzdvihovala Merkelová již v polovině března, kdy se setkala s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Tehdy prohlásila, že změna přístupu Prahy k Evropské unii je dobrá zpráva, která umožní lepší spolupráci s Berlínem. Sobotka tehdy uvedl, že jeho kabinet chce Česko zasadit do jádra evropské integrace. 

Merkelová především uvítala rozhodnutí české vlády připojit se k fiskálnímu paktu. Ten je dohodou většiny zemí EU o odpovědné rozpočtové politice. Má přispět k větší stabilitě eurozóny v případě dalších hospodářských krizí. Český krok má ale zatím spíše symbolický charakter, ČR by se hlavními opatřeními paktu řídila až po přijetí eura. 

Tagy: haag setkání politiků německá kancléřka

Zdroje: ČTK