Merkelová jede čtvrté kolo s odřenýma ušima

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Angelu Merkelovou (CDU) ve středu německý parlament opět zvolil kancléřkou. Třiašedesátiletá politička bude šéfkou vlády již počtvrté. Znovu povede velkou koalici konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD). Kabinet, jehož vytváření nikdy netrvalo tak dlouho, by měl poprvé zasednout ještě dnes. 

Angela Merkelová v den svého znovuzvolení

Angela Merkelová v den svého znovuzvolení,zdroj: Profimedia.cz

Merkelová v tajné volbě obdržela 364 ze 688 platných hlasů, a poměrně těsně tak překonala potřebnou většinu 355 hlasů. Strany velké koalice mají ve Spolkovém sněmu 399 křesel, což znamená, že šéfka křesťanských demokratů nezískala podporu všech koaličních poslanců.

Po ohlášení výsledků se přesto dočkala potlesku a několikaminutových gratulací koaličních i opozičních představitelů. "Ano pane předsedo, volbu přijímám," prohlásila na dotaz předsedy Spolkového sněmu, jak je v Německu zvykem.  Po poledni pak do jeho rukou složila přísahu, když ji předtím v sídle hlavy státu do funkce jmenoval prezident Frank-Walter Steinmeier.

Merkelová, která je kancléřkou od roku 2005, se dneškem vyrovná velikánům německé poválečné politiky Konradu Adenauerovi a Helmutu Kohlovi (oba CDU), kteří po vyhraných volbách také čtyřikrát usedli do čela vlády. Na rozdíl od nich ale Merkelová už potřetí povede velkou koalici, která až do roku 2005 bývala ve spolkové republice naprostou výjimkou, nyní se ale stala běžnou politickou konstelací.

Po zářijových parlamentních volbách se sice Merkelová pokusila nejprve sestavit dosud nevyzkoušenou koalici CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených, rozhovory však v listopadu zkrachovaly.

Dlouholeté kancléřce tak nezbylo, než se znovu obrátit na sociální demokraty, kteří byli původně odhodlaní směřovat do opozice. Nakonec ale svůj postoj přehodnotili a pro pokračování velké koalice se ve vnitrostranickém referendu vyslovili dvoutřetinovou většinou.

Tagy: Německo zahraničí německá kancléřka německá politika CDU/CSU

Zdroje: ČTK