Merkelová apeluje na Peking: Více svobody pro novináře

- Aktuality autor: red

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala čínské vedení, aby poskytlo více svobody pro práci zahraničním novinářům. Merkelová se tak vyjádřila při setkání s čínským premiérem Wen Ťia-paem na úvod své dvoudenní návštěvy.

Kancléřka zdůraznila, že žurnalisté musejí mít možnost podávat objektivní zpravodajství. "Jen takovým způsobem se můžeme jeden o druhém více dozvědět a lépe si porozumět," řekla na společné tiskové konferenci s Wenem.

Merkelová tak vyslyšela přání německých korespondentů v Číně, kteří ji před zahájením návštěvy požádali, aby se při svých rozhovorech s nejvyššími čínskými představiteli zasadila o lepší pracovní podmínky novinářů. V dopise, který žurnalisté kancléřce zaslali, si stěžují na neustávající zastrašování a zvůli ze strany čínských úřadů.

Merkelová byla v Číně hlavně kvůli byznysu

Návštěva Merkelové v Číně, již druhá v letošním roce, je zaměřena převážně na ekonomickou spolupráci. Kancléřka spolu s premiérem Wenem se dnes zúčastnili podpisu několika významných obchodních dohod v hodnotě miliard dolarů.

Firma Airbus a čínská společnost ICBC Leasing uzavřely dohodu o dodávce 50 letadel A320 za 3,5 miliardy dolarů. Obě strany rovněž podepsaly dohodu ve výši 1,6 miliardy dolarů, která předpokládá montáže letadel Airbusu v čínském městě Tchien-ťin jihovýchodně od Pekingu. Továrnu v tomto moderním přístavním městě si Merkelová má v pátek prohlédnout.

Další dohoda o investicích ve výši 12,5 milionu dolarů se týká firmy Eurocopter, který je největším světovým výrobcem civilních vrtulníků. V Číně by měla vzniknout provozovna pro finální montáž strojů. Automobilka Volkswagen uzavřela dohodu v hodnotě 290 milionů dolarů na výstavbu továrny v Tchien-ťinu.

Tagy: Čína diktatura nuda prázdniny cenzura nespravedlnost Merkelová

Zdroje: ČTK