Merah, zabiják z Toulouse, na vraždách spolupracoval s bratrem. Teď čelí obvinění

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Starší bratr vraha z Toulouse Abdelkader Merah byl dnes předběžně obviněn z podílu na vraždách, přípravě teroristických činů a krádeží. Dosud byl z nedávného postřílení sedmi osob včetně vojáků a tří židovských dětí viněn jen Mohamed Merah, kterého elitní jednotka po dvoudenním obléhání ve čtvrtek zastřelila v jeho bytě v Toulouse.

Předběžné obvinění, které dnes vznesli francouzští žalobci, podle agentury AP znamená, že existuje silné podezření ze spáchání trestného činu. Zároveň soudcům dává více času na vyšetřování případu. Už před vznesením předběžného obvinění soud na Abdelkadera Meraha formálně uvalil vyšetřovací vazbu.

Devětadvacetiletý Abdelkader Merah zatím popíral, že svému o šest let mladšímu bratrovi s útoky pomáhal. Připustil ale, že je na bratrovy činy "hrdý", a také to, že byl přítomen při krádeži skútru, na němž Mohamed jezdil na místa činů. Policie navíc našla v jeho vozidle výbušniny.

"Policejní šetření poskytlo vážná vodítka, která naznačují, že jeho účast coby komplice při zločinech spojených s terorismem je věrohodná," uvedl v prohlášení úřad pařížského veřejného žalobce. Další vyšetřování má rozhodnout, zda by měl být Abdelkader Merah souzen.

Chtěl zabít více dětí

Mezitím vycházejí najevo další okolnosti činů Mohameda Meraha. Členům speciální jednotky, kteří obléhali jeho byt v Toulouse, prý sdělil, že zabíjení v Toulouse a jeho okolí bylo jen začátkem. Chtěl prý své oběti vidět a dotýkat se jich, než je zabije. A jedinou lítost údajně vyjádřil nad tím, že se mu nepodařilo dostat dovnitř židovské školy, kde by mohl zabít víc dětí.

V Paříži i jiných francouzských městech, jako jsou Štrasburk nebo Lyon se dnes konaly tiché vzpomínkové pochody za oběti střelce.

V Paříži se několik tisícovek lidí zúčastnilo tichého pochodu proti rasismu, antisemitismu a terorismu a na podporu jednoty a vzájemné tolerance mezi všemi náboženstvími a kulturami. Několik desítek lidí neslo nad davem obrovskou francouzskou vlajku. Pochodu se zúčastnil pařížský starosta a další prominenti včetně britské herečky a zpěvačky Jane Birkinové nebo zpěváka Yannicka Noaha.

Tagy: obvinění vrah toulouse podíl

Zdroje: ČTK