Měnový fond půjčí Ukrajině 17,5 miliardy dolarů

- Aktuality autor: art

Mezinárodní měnový fond (MMF) se dohodl s Ukrajinou na novém úvěru ve výši 17,5 miliardy dolarů (v přepočtu 427 miliard korun), jak oznámila šéfka MMF Christine Lagardeová. Půjčka je podmíněná provedením hloubkových reforem. Dohromady tak od MMF, Evropské unie a dalších institucí získá Kyjev v příštích letech kolem 40 miliard dolarů. 

Šéfka MMF Lagardeová tvrdí, že Ukrajina má reformy skutečně v plánu

Šéfka MMF Lagardeová tvrdí, že Ukrajina má reformy skutečně v plánu,zdroj: Profimedia.cz

Úvěr ještě musí schválit rada fondu, která by tak mohla učinit do konce února, jak upřesnila Lagardeová. Jde o čtyřletý program, ten dosavadní měl přitom dva roky.

"Je to ambiciózní program a není bez rizika. Jedno z rizik, které ohrožují možný úspěch tohoto programu, je samozřejmě geopolitické povahy," prohlásila šéfka MMF.

Ukrajina podle ní dává jasně najevo, že chce reformy uskutečnit, a drží pevnou fiskální disciplínu. Loňský schodek země činil jen 4,6 procenta HDP, původním cílem přitom bylo 5,8 procenta, jak upozornila Lagardeová.

"Začínají řešit otázku korupce a praní špinavých peněz a budou pokračovat," dodala šéfka měnového fondu. Kyjev musí také reformovat justici, bankovní systém i energetický sektor.

Otázkou je, zda mezi státy, které poskytnou Ukrajině pomoc, bude i Rusko. Ukrajina totiž bude muset brzy začít jednat s věřiteli o svém dluhu. 

Tagy: Ukrajina MMF finanční pomoc ukrajinská krize východní Ukrajina mezinárodní politika boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK