Měl Breivik v Praze komplice? BIS odpovídá na dotazy norské strany

- Aktuality autor: red

Bezpečnostní informační služba (BIS) je se svými norskými partnery v kontaktu a odpovídá na jejich dotazy, řekl dnes mluvčí služby Jan Šubert. Nor Anders Behring Breivik, který se přiznal k pátečnímu masakru v Norsku, totiž údajně loni navštívil Prahu s cílem získat zde zbraně.

Šubert ale nechtěl konkretizovat, na jaké dotazy BIS do Norska odpovídá. Norská policie zatím ČR kvůli vyšetřování oficiální cestou nekontaktovala, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu však pro norskou stranu prověřuje některé informace.

"Odpovídáme na dotazy, a pokud nějakou informaci máme, tak ji samozřejmě poskytujeme. Je to naše povinnost, zvlášť v okamžiku, kdy se v souvislosti s tím případem mluví o Praze," řekl mluvčí BIS. Na co přesně se Norové ptali a jak BIS odpověděla, ale říct nechtěl. "Komunikace je na téma toho případu," dodal obecně.

Další "dvě buňky"

Česká policie údajně na žádost Norů prověřuje, zda terorista Breivik, který strávil loni na přelomu srpna a září šest dní v Praze, neudržoval v hlavním městě ČR kontakty s některými extremisty či obchodníky se zbraněmi. Breivik totiž u soudu varoval před "dalšími dvěma buňkami" ve své organizaci. Ve své knize zveřejněné na internetu vypracoval seznam organizací, které by mohly být jeho potenciálními spojenci, mezi nimi český neonacistický Národní odpor a Národní stranu.

"Norové se obávají, že měl Breivik v Evropě komplice. Proto požádali nás i další státy o pomoc," sdělil serveru vysoce postavený policejní zdroj.

Běžný postup

"Na základě požadavků norské strany prověřujeme některé informace, děláme to v rámci komunikace se zahraničím, která je pro nás zcela běžná," řekl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Odmítl však upřesnit, o jaké konkrétní informace se Norové zajímají. Popřel také zprávu o existenci oficiální žádosti norské strany o spolupráci při vyšetřování páteční tragédie.

To, že jsou česká a norská policie v kontaktu v rámci běžné mezinárodní spolupráce, potvrdil ČTK také mluvčí policejního prezidia Jan Melša. Bezpečnostní opatření zavedená v pátek v ČR byla dnes podle Melši "omezena na minimum".

Informace vyplývají z manifestu

Páteční tragédii, která se odehrála v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya, zaplatilo životem podle nejnovějších informací 76 lidí. Informace o Breivikově pobytu v Praze a záměru obstarat si v českém hlavním městě zbraně vyplývají z výňatků z jeho rozsáhlého manifestu, které kolují na internetu. Podle nich pobýval v Praze několik dnů, zřejmě na přelomu srpna a září 2010. Prý odjel do Prahy jako do ideálního místa, kde se údajně dají nelegálně obstarat zbraně i drogy. Po několika dnech ale změnil názor a rozhodl se opatřit si zbraně v Norsku.

Česká policie v souvislosti s teroristickými útoky v Oslu přijala už v pátek odpoledne zvýšená bezpečnostní opatření. Preventivně posílila hlídky na mezinárodních letištích a v okolí objektů důležitých pro chod státu.

Přijatá opatření dnes policie podle Melši omezila. Třeba na letištích už platí stejný režim jako obvykle. "V současnosti se soustřeďujeme jen na strategicky důležité budovy, třeba na budovu vlády," řekl. "Zatím stále vyhodnocujeme situaci a jsme připraveni v případě potřeby zareagovat," doplnil Melša.

Tagy: policie Norsko masakr BIS

Zdroje: ČTK