Medveděv: Rusko půjde tvrdě po Ukrajině, když nesplatí dluh

- Aktuality autor: pal

Rusko bude tvrdě postupovat proti Ukrajině, pokud nezaplatí svoje dluhy, řekl v televizním rozhovoru ruský premiér Dmitrij Medveděv. Ruské banky jsou připraveny k radikálnímu postupu v momentě, kdy Ukrajina zastaví platbu na umoření několikaset miliardového dluhu, který u bank má. Moskva je dokonce připravena domáhat se svých pohledávek u mezinárodního soudu. 

Medveděv prohlásil, že Rusko je připraveno dát Ukrajinu k soudu, pokud nesplatí svůj dluh

Medveděv prohlásil, že Rusko je připraveno dát Ukrajinu k soudu, pokud nesplatí svůj dluh,zdroj: Profimedia.cz

"Je to v podstatě formulováno tak, že by šlo o platební neschopnost Ukrajiny. Zaujali bychom v tom případě ten nejtvrdší možný postoj a hájili naše národní zájmy," řekl dnes Medveděv. Podle něj bude Rusko žádat zaplacení všech dluhů. "Banky využijí všech dostupných nástrojů, samozřejmě včetně soudních procedur," citovala z rozhovoru agentura TASS.

Rusko stupňuje tlak na Kyjev už od úterního rozhodnutí ukrajinského parlamentu, který dal vládě možnost zastavit splátky dluhů zahraničním věřitelům. Ruský prezident Vladimir Putin vzápětí uvedl, že nový ukrajinský zákon je v podstatě přípravou na vyhlášení ukrajinské platební neschopnosti a ministr financí Anton Siluanov pohrozil žalobami.

Ukrajina, která je už déle v ekonomické a finanční krizi, se snaží s věřiteli dohodnout na podmínkách úlevy dluhové zátěže, rozhovory se ale minulý týden zadrhly. Ukrajina se snaží restrukturalizovat zahraniční dluh v objemu asi 23 miliard dolarů (565 miliard korun).

Rusko, které je od loňska po anexi Krymu s Ukrajinou a se Západem v konfliktu, se do jednání o dluhu zapojit odmítlo. Rusko půjčilo Ukrajině ve formě eurobondu tři miliardy dolarů a v červnu má být tento dluhopis splacen.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina dluhy krize na Ukrajině Bankovnictví

Zdroje: ČTK