Medveděv: Rusko odpoví na americký protiraketový štít

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rusko musí být do roku 2017 či 2018 vyzbrojeno natolik, aby mohlo odpovědět na hrozbu spojenou s rozmístěním amerického protiraketového štítu. Na poradě vedení ministerstva obrany v Moskvě to dnes řekl ruský prezident Dmitrij Medveděv. Zároveň oznámil, že reforma ruských ozbrojených sil, započatá v roce 2008, byla prakticky dokončena.

Ruská armáda je dnes schopna zareagovat na potenciální ohrožení země, řekl Medveděv. Za poslední tři roky ozbrojené síly obdržely nové typy zbraní, intenzita bojové přípravy se zvýšila trojnásobně. Podíl moderní techniky ve výzbroji ruské armády se podle prezidenta zvýšil z pěti procent v roce 2008 na šestnáct procent nyní.

Rusko nezanedbává ani přípravu na možná budoucí ohrožení, upozornil Medveděv. "Charakter geopolitických změn nás nutí nově pohlédnout na zajištění státní bezpečnosti Ruska, na priority mezistátních vztahů a mezinárodní vojenské spolupráce," dodal.

Pokud jde o americký systém protiraketové obrany, který má evropské státy NATO chránit před hrozbou íránských raket, musí se Rusko podle svého prezidenta "připravovat ke změně situace".

Musíme se připravit na změnu

Moskva dlouhodobě obviňuje USA, že budovaný protiraketový štít snižuje odstrašující sílu ruského útočného potenciálu. Návrhy Kremlu na zapojení Ruska do protiraketové obrany evropského prostoru ale zatím aliance odmítá. Představy NATO o spolupráci v této sféře se zase nelíbí Moskvě.

"Nezavíráme dveře pro jednání, ale skutečně se musíme připravovat ke změně situace," řekl Medveděv. "V letech 2017 a 2018 Rusko musí mít k dispozici veškerou výzbroj, aby mohlo (na americký protiraketový štít) zareagovat," prohlásil.

Rusko už dříve oznámilo, že v reakci na americký systém protiraketové obrany byla uvedena do stavu vyšší bojové pohotovosti radiolokační stanice v Kaliningradě, byla posílena ochrana strategických jaderných arzenálů a zahájen vývoj prostředků pro ničení informačních a řídících systémů protiraketové obrany protivníka.

Pokud tyto kroky nebudou dostatečné, chce Rusko na jihu a západě země rozmístit útočné systémy schopné přímo zasáhnout prvky evropské protiraketové obrany NATO.

Tagy: Rusko USA medvedev

Zdroje: ČTK