Medveděv a Putin se zúčastnili prvomájového průvodu

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Dosluhující ruský prezident Dmitrij Medveděv i jeho předchůdce a nově zvolený nástupce v Kremlu, stávající premiér Vladimir Putin dnes přišli do prvomájového průvodu v Moskvě. Naposledy tak z ruských prezidentů učinil Boris Jelcin před klíčovými volbami v roce 1996, kdy těsně zápolil s vůdcem komunistů Gennadijem Zjuganovem o křeslo hlavy státu.

Policie odhadla počet účastníků prvomájového průvodu, uspořádaného provládními odbory a vládní stranou Jednotné Rusko, na 120.000 lidí, jak dříve slibovali i pořadatelé. Podle tisku má být dnešní akce protiváhou k demonstraci, připravovanou opozicí na 6. května. Na 7. května se chystá Putinova inaugurace v Kremlu.

"4. března byl zvolen náš kandidát," hlásaly dnes ampliony v průvodu a připomínaly Putinovo zvolení staronovou hlavou státu téměř 64 procenty hlasů. "Pracující nepotřebují avanturismus, demagogii. Odbory jsou za spravedlnost," dodal řečník. V průvodu převládaly barvy ruské trikolóry, objevily se i Putinovy portréty.

Politici se průvodu účastnili naposled za sovětských dob

Průvody k 1. máji, nazývaném v Rusku "Svátek jara a práce", začaly nejprve na Dálném východu. Celkem se manifestací a průvodů podle odborů zúčastnily asi dva miliony lidí. 
Sám Medveděv a Putin se podle agentury ITAR-TASS naposledy prvomájového průvodu zúčastnili nejspíše ještě za sovětských dob, před startem své politické dráhy.

Tagy: Rusko Moskva medvedev pruvod

Zdroje: ČTK