Medailisté ze Soči pokřtili knihu, která mapuje český biatlon

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Olympionici Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec pokřtili knihu Josefa Trojana "Biatlon, od vojenských hlídek k biatlonu 1923 - 2014".

Biatlonisté se radují ze stříbra

Biatlonisté se radují ze stříbra,zdroj: Getty Images

 

Dílo Josefa Trojana, bývalého závodníka a trenéra, popisuje více než devadesátiletou historii tohoto sportu v Česku a je věnována nedávno zesnulému předsedovi svazu Václavu Fiřtíkovi.

"Je dobře, že někdo českýbiatlon konečně zmapoval od začátku do konce, který byl veselý i smutný," řekl nový šéfbiatlonu Jiří Hamza. "Byla by škoda zapomenout na současné i minulé úspěchy. Proto kniha vznikla," řekl Trojan.

Knihu ozdobil úspěch Soukalové, Vítkové, Moravce a Soukupa, kteří dohromady přivezli z únorové olympiády v Soči pět cenných kovů. Smutnou tečku ale udělala smrt Fiřtíka, který se na vzniku knihy podílel, napsal úvodní slovo, ale vydání se nedožil.

Čtenáři si prohlédnou skoro 400 fotografií a hned na začátku najdou unikátní snímky z roku 1924. Biatlonové hlídky se tehdy ve francouzském Chamonix jely pod patronací MOV v rámci Týdne zimních sportů, který byl později uznán za první zimní olympijské hry. Československé trio skončilo pod vedením Karla Buchty čtvrté, na první olympijskou medaili pak českýbiatlon čekal 90 let.

 

Tagy: kniha biatlon křest

Zdroje: ČTK