Mé jmenování kardinálem dokládá význam Prahy, míní Duka

- Aktuality autor: Michal Polák

Pražský arcibiskup Dominik Duka míní, že jeho jmenování kardinálem dokládá především význam Prahy pro Vatikán. Papež Benedikt XVI. dnes oznámil, že mezi čerstvě jmenovanými kardinály, tedy jeho novými nejbližšími spolupracovníky, bude i Duka. Česko tak získává dva kardinály, prvním je Miloslav Vlk, jehož Duka nahradil v čele pražské arcidiecéze.

Dominik Duka očekává, že mu jako kardinálovi přibude povinností. Bude nyní hlavě katolické církve blíže. "Při těch setkáních asi nebudu ten, který by byl na prvním místě, který by radil. Budu v roli nováčka, který se spíše bude rozhlížet," uvedl Duka. "Je zapotřebí říci, že to je více pozice Prahy než Duky," je přesvědčen.

Připomněl, že čeští kardinálové si titul museli často nepřímo tvrdě odpykat - s ohledem například na osudy Josefa Berana, který byl znám svým odporem proti nacismu i komunismu, či Františka Tomáška, který se stal známým v 80. letech během otevřeného konfliktu katolických věřících s režimem. V roce 1948 emigroval do Itálie Tomáš Špidlík. Sám Duka byl za komunismu vězněn.

Jako kardinál bude Duka moci být mezi těmi, kdo volí nového papeže. Naopak Vlk s blížící se osmdesátkou tento okruh opustí.

Duka bude nadále usilovat o to, aby papež příští rok navštívil Česko u příležitosti oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, které se uskuteční v roce 2013 na Velehradě. Benedikt XVI. byl v ČR už v roce 2009. Podle Duky se tehdy papež na Čechy "naladil".

Dekret převezme 18. února

Jmenovací dekret převezme Duka ve Vatikánu na konzistoři, která zasedne 18. února. Duka se tam současně dozví, jakou dostal baziliku pod patronát a jaký dostal služební titul. "Protože se rozlišuje kardinál biskup, kardinál kněz a kardinál jáhen. Určitě jako nováček nebudu v té vyšší kategorii. A podle toho, v jaké kategorii je, dostává kardinál také římský kostel nebo baziliku," podotkl Duka.

Po jmenování bude bude papež spolu s novými kardinály v bazilice sv. Petra sloužit slavnostní mši, při níž budou předány kardinálské prsteny. "Má můj respekt a úctu," dodal na adresu papeže Duka.

Premiér Petr Nečas jmenování uvítal. "Považuji to za zprávu, která je oceněním dlouholeté práce pana arcibiskupa Duky, nejenom pro katolickou církev v České republice, ale i pro její větší zakořenění mezi našimi lidmi. Také za tendenci mít pozitivní vztahy se státem, snažit se hledat trvalé řešení vztahu mezi státem a církví, které bude skutečně moderní a bude odpovídat demokratickému systému a 21. století," uvedl v Paříži Nečas.

Tagy: Praha kardinál Papež Vatikán

Zdroje: ČTK