Maturita z matematiky čeká i studenty odborných škol. Rok po zavedení na gymnáziích

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Povinné maturitě z matematiky se nevyhnou ani studenti středních odborných škol. Skládat ji budou od školního roku 2021/2022, tedy rok po jejím zavedení na gymnáziích. Oddechnout si naopak mohou studenti na uměleckých, zdravotnických a sociálních odborech. 

Maturita z matematiky bude povinná nejen pro studenty gymnázií, ale i středních odborných škol. Ilustrační snímek

Maturita z matematiky bude povinná nejen pro studenty gymnázií, ale i středních odborných škol. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Ministr zemědělství Marian Jurečka řekl, že vláda o seznamu 104 oborů předloženém ministryní školství Kateřinou Valachovou rozhodla o jeden hlas. "Schválený návrh je nekoncepční, nesprávný a úroveň středního odborného školství nezvýší," uvedl.

Valachová trvá na tom, že vynětí zemědělských oborů, které požadovali lidovci, by nedávalo smysl. "Představte si, že například agropodnikání jako zemědělský obor by maturitu z matematiky nemělo, a naopak ekonomika jako ekonomický obor by měla," řekla novinářům během jednání kabinetu.

Na odborných školách budou povinné maturity z matematiky zavedeny rok poté, co je poprvé absolvují studenti gymnázií a lyceí. To považují ředitelé gymnázií a lyceí za nepřijatelné. Požadují jednotný termín spuštění pro všechny školy, jinak podají ústavní stížnost.

"Státní maturity jsou nastavené jako jednotné, tak by jednotné měly být," řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Valachová odmítá, že by rozhodnutí vlády mohlo být protiústavní. "Myslím, že ústavní stížnost má v tuto chvíli zcela nulovou šanci na úspěch," řekla.

Na odborných školách nemají děti tolik hodin matematiky

Vláda o povinné maturitě z matematiky jednala v prosinci. Tehdy pouze schválila, že bude od jara 2021 zavedena na gymnáziích a lyceích. V pondělí se shodla na zbývající úpravě. "První maturantské ověřování v těchto oborech proběhne na jaře 2022, pouhopouhý rok po gymnáziích a lyceích a já si myslím, že takhle je to fér," uvedla Valachová. Roční rozdíl je podle ní nutný kvůli tomu, že je potřeba ještě obsahově dopracovat rámcové vzdělávací programy.

Jurečka však míní, že schválený výčet oborů poškodí odborné obory. "Střední odborné školy nemají takovou dotaci hodin, jako mají například gymnázia, přesto po nich budeme chtít stejnou úroveň zkoušky," řekl novinářům v průběhu jednání vlády. Navýšení dotace by šlo na úkor odborných předmětů.

Ve školách s povinnou maturitou z matematiky se bude maturovat povinně také z cizího jazyka. Bude povinný i pro všechny školy, které nebudou mít povinnou matematiku. Jejich žáci si tak nebudou moci volit mezi cizím jazykem a matematikou jako dosud. Bude se to týkat i odborných škol v roce, kdy bude matematika povinná jen na gymnáziích.

Matematika bývá předmětem, ze kterého propadá nejvíce maturantů. O zavedení povinné maturity měli zájem zaměstnavatelé reprezentovaní Svazem průmyslu a dopravy. Bývalý ministr Marcel Chládek ji chtěl spustit už v roce 2019, ale Valachová to odložila. 

Tagy: Česko domácí státní maturity české školství

Zdroje: ČTK