Maturita z cizího jazyka příští rok povinná nebude, čtvrtina studentů by propadla

- Aktuality autor: red

Prezident Václav Klaus dnes podepsal novelu školského zákona, počítá s ročním odkladem povinných maturit z cizího jazyka a dalšími změnami jednotných zkoušek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Původně se plánovalo, že by žáci příští rok kromě povinné češtiny museli skládat zkoušky dospělosti i z cizího jazyka, předkladatelka novely Jana Drastichová (VV) ale upozornila, že v takovém případě by propadla až čtvrtina studentů.

Mají na výběr

Maturanti si budou moci podle novely ještě příští rok vybrat ve druhém povinném předmětu mezi cizím jazykem a matematikou. Třetí povinný předmět s možností volby mezi matematikou, občanským a společenskovědním základem a informatikou má být také zaveden až ve školním roce 2012/2013. Odklad prospěje studentům technickým středním školám, kde možnost zvolit si matematiku místo cizího jazyka prý byla pro řadu studentů východiskem, jak zkoušku dospělosti zvládnout.

"Podle výsledků letošní státní maturity nejsou nyní studenti středních odborných škol a učilišť připraveni v cizím jazyce tak, aby zkoušku úspěšně složili," uvedla Drastichová. Maturitní zkoušku z cizího jazyka by podle ní nezvládlo v příštím roce až 24 procent studentů. V případě středních odborných škol a učilišť by to by to byl každý třetí maturant.

Předlohu navzdory kritice přípravy maturit podpořila opozice kvůli tomu, aby maturanti už znali pravidla zkoušky z dospělosti pro příští rok.

Klaus dnes také podepsal novelu trestního zákoníku a zákon upravující dávky pro zdravotně postižené.

Tagy: změna maturita jazyk

Zdroje: ČTK