Matka, která zabila tři novorozeňata, dostala výjimečný trest

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Výjimečný trest ve vězení se zvýšenou ostrahou. Takový je rozsudek v případu třech mrtvých novorozeňat. Obhájce chtěl jejich matce, která čin spáchala, nechat přezkoumat psychický stav. To soud zamítl a poslal ženu za mříže. Žena se krom alkoholu a marihuany utápěla také v dluzích.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Vrchní soud v Olomouci v úterý potvrdil výjimečný trest 22 let vězení pro jedenatřicetiletou ženu z Vlasatic na Brněnsku, která zavraždila své tři novorozené děti. Obhájce ženy chtěl znovu přezkoumat její psychický stav, vrchní soud ale odvolání zamítl. Matka si trest odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Žena v květnu 2012 porodila ve svém rodinném domě dvojčata a o rok později holčičku. Všechny tři děti usmrtila a v igelitových taškách je odnesla do sklepa sousedního objektu, kde byly později nalezeny.

Matka se nejprve k činům přiznala, potom tvrdila, že by dětem neublížila, a naposledy potvrdila zabití jednoho z dětí s tím, že další dvě se narodily mrtvé. Motivem vraždy dětí, který se asi již nikdy nepodaří zcela objasnit, mohly být dluhy její rodiny, špatné vztahy v ní i sklony ženy k popíjení alkoholu a kouření marihuany.

Podle soudu žena tajila první dvojčetné těhotenství dokonce i před manželem a nejbližšími příbuznými. O druhém těhotenství věděl pouze její ošetřující gynekolog, který na chybějící dítě a celý případ upozornil.

Obhájce Miloš Hoff u vrchního soudu navrhl lékařské pozorování duševního stavu ženy. Upozornil, že soudní znalec zkoumal její psychický stav pouze tři hodiny, což je velmi krátká doba. Na chování ženy po předčasném porodu prý mohla mít vliv psychická nemoc.

Vrchní soud ale obhájcův návrh zamítl s odůvodněním, že lékaři už psychický stav obžalované důkladně prověřili. Žena podle znaleckých posudků netrpěla při spáchání trestného činu ani po něm žádnou duševní poruchou nebo chorobou a byla plně při smyslech. Podle soudu se matka chtěla zbavit narozených dětí, aby se nezhoršila ekonomická situace rodiny.

Dvaadvacetilý trest je mírnější, než k jakému například odsoudil soud Romanu Z. V roce 2012 ji poslal za mříže na doživotí za vraždu jejích čtyř dětí v Širokém Dole na Svitavsku. V roce 2009 naopak státní zástupce pozastavil pro nepříčetnost trestní stíhání za vraždu u ženy, jež v Blatnici pod svatým Antonínkem na Hodonínsku usmrtila své dvě děti. Její rozpoznávací a ovládací schopnosti v době činu označili znalci za potlačené.

Soudy v České republice sahají po výjimečných nebo doživotních trestech zřídka. Každý rok je to jen několik případů.

Tagy: smrt děti vražda zabiti Brněnsko ČR žena

Zdroje: ČTK