Masivní výbuch plynu na Tchaj-wanu zabil nejméně 24 obyvatel

- Aktuality autor: Michal Polák

Nejméně 24 mrtvých a na 271 zraněných si vyžádal mnohanásobný výbuch plynu ve městě Kao-siung na Tchaj-wanu. Mezi mrtvými je i pět hasičů. Počet obětí se může ještě zvýšit, protože řada zraněných je ve velmi vážném stavu.

Výbuch plynu na Tchaj-wanu

Výbuch plynu na Tchaj-wanu,zdroj: Profimedia.cz

Neštěstí se odehrálo na jihu ostrova ve městě Kao-siung. Přesná příčina výbuchu dosud není zřejmá a úřady se ji snaží zjistit. Podle agentury AFP sérii explozí předcházel únik plynu z prasklého potrubí. Na zápach si už ve čtvrtek večer stěžovali obyvatelé. O několik hodin později zahřměla exploze. 

Očitý svědek televizi FTV řekl, že si zprvu myslel, že jde o zemětřesení. Záběry pořízené mobilními telefony zachytily, že plameny šlehaly až devět metrů vysoko. Síla explozí kácela stromy, pohazovala s auty a motocykly a vyhloubila příkop uprostřed ulice. 

Ve městě došlo k sérii nejméně pěti výbuchů, uvedl premiér ostrova Ťiang I-chua. Exploze vážně poškodily ulice a budovy. Na místě neštěstí jsou hasiči a stovky vojáků, kteří pomáhají se záchrannými pracemi. 

V troskách jsou možná zasypaní lidé

Prioritou je podle starosty města záchrana lidských životů, úřady proto evakuovaly lidi z okolí. I přes úsilí hasičů na dvou ulicích podle místních médií pokračovaly požáry ještě pět hodin po výbuchu. Záchranáři stále pátrají, zda v troskách nezůstali zasypaní lidé. 

Unikající plyn byl podle ředitele krizového štábu záchranářů určen jako propen. Tento extrémně hořlavý plyn slouží jako surovina v chemickém průmyslu. Několik petrochemických podniků má podle starosty v postižené čtvrti plynová potrubí vedená v kanalizaci. Hasiči podle BBC odhadli velikost postižené oblasti na dva až tři čtvereční kilometry. 

V přístavním městě Kao-siung žije asi 2,8 milionu lidí. V oblasti výbuchů byla přerušená dodávka elektřiny, což znesnadňuje hasičům pátrání v troskách budov. 

Tagy: Tchaj-wan Asie Výbuch plynu

Zdroje: ČTK