Masakr v Mexiku: Při vězeňské vzpouře zemřelo 44 lidí

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Nejméně 44 lidí dnes přišlo o život při násilí, které vypuklo mezi dvěma skupinami trestanců ve věznici na severu Mexika. Původně agentury hovořily o incidentu jako o vzpouře.

Vězni z jedné sekce přepadli nad ránem místního času spoluvězně z jiného oddělení v nápravném zařízení Apodaca na předměstí Monterrey ve státě Nuevo León. Vrhli se na ně s noži, tyčemi, kusy dřeva a jinými předměty a všechny je ubili. Teprve poté dozorci získali nad všemi ubikacemi opět kontrolu. Mluvčí státu Jorge Domene sdělil, že násilné střety vyvolala rivalita mezi drogovými gangy ve věznici a snaha o to mít v ní největší vliv.

Příbuzní vězňů se sešli před věznicí ve snaze zjistit, kdo je na seznamu obětí. Apodaca je věznice určená pro 1500 trestanců, pobývá jich tam ale dvojnásobek.

O kontrolu nad pašeráckými cestami v oblasti americko-mexické hranice mezi sebou válčí drogové kartely. Boj se často přenáší i za zdi nápravných zařízení, kde zločinci odsouzení za drogové delikty sedí pohromadě s jinými vězni. V přeplněných mexických káznicích bují korupce, běžnou záležitostí jsou i útěky.

V lednu během bitky mezi příslušníky znesvářených gangů v jiném mexickém vězení přišlo o život 31 vězňů, dalších 13 utrpělo zranění.

Tagy: vězení policie Mexiko vzpoura

Zdroje: ČTK