Masakr v Afghánistánu: Sebevražedný útok na kliniku si vyžádal 38 obětí

- Aktuality autor: red

Afghánské úřady upřesnily počet obětí sobotního sebevražedného útoku na kliniku v provincii Lógar. Krvavý atentát podle dnešní vládní zprávy citované agenturou AFP nepřežilo 38 lidí. V sobotu se počáteční bilance vyšplhala až na 60 mrtvých.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Dle BBC jde o nejničivější útok na zdravotnické zařízení od pádu vládnoucího radikálního hnutí Taliban v roce 2001.

Vláda hovoří o bezprecedentním atentátu. Islámské hnutí Taliban, které často míří na vládní a bezpečnostní cíle, se ale od akce už v sobotu rezolutně distancovalo.

Podle agentury AP atentátník nálože umístil do automobilu a nálož vybuchla, když s autem najel na budovu kliniky v okrese Azra. Mezi oběťmi byly ženy i děti a mezi pěti desítkami raněných pak také jejich příbuzní a nemocniční personál.

Stráže auto nestačily zastavit

V době atentátu byla před klinikou fronta žen čekajících s dětmi na očkování. Stráže sice viděly auto najíždět na budovu, ale nestačily ho zastavit.

Zdroj z afghánské rozvědky řekl stanici BBC, že klinika možná nebyla sebevrahovým původním cílem, protože nálože odpálil, když viděl, že se stráže snaží auto zastavit.

Dlouho po explozi lidé holýma rukama prohledávali trosky budovy a hledali přeživší. Někteří lidé z blízkého okolí ztratili útokem téměř celou rodinu. Člen lógarské provinční rady situaci popsal jako "soudný den". "Vláda a její tajná služba by měly být schopné něčemu takovému předejít. Nepřátelům národa a islámu vzkazuji, že nechápu, jaký prospěch mohou mít z podobného krveprolití," řekl.

"Tento útok nespáchali naši bojovníci," sdělil mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid. Podle Talibanu šlo o akci někoho, kdo měl konkrétní důvod.

Hojně využívaná klinika

BBC uvádí, že se představitelé místních úřadů nedávno přihlásili ke státní policii, ačkoli je od toho povstalci odrazovali. Okres Azra je v blízkosti hranice s Pákistánem a centrální vláda nad ním nemá téměř žádnou kontrolu. Dosud to bylo bezpečné místo pro povstalce i pašeráky.

Klinika podle provinčního zástupce pro zdravotnictví poskytovala rozsáhlé služby a bylo v ní mnoho ordinací, některé z nich byly teprve nově otevřené. Lidé ji prý hojně využívali.

Afghánská armáda k místu vyslala vrtulník se zdravotnickým materiálem určeným pro ošetření raněných a přemístila raněné do nemocnic v okolí.

Za loňský rok zabil Taliban více než 2700 civilistů

Sobotní útok byl nejhorší do únorové akce Talibanu v Džalálábádu. Při tehdejším přepadení banky přišlo život 38 lidí. Taliban má za loňský rok na kontě životy více než 2700 civilistů.

Trvající násilí v Afghánistánu vyvolává otázky nad plánem předat bezpečnostní úkoly do roku 2014 postupně místním silám. USA tento týden ohlásily stažení 33.000 vojáků vyslaných do Afghánistánu jako posily. Už letos odejde 10.000 Američanů, dalších 23.000 pak do konce příštího léta.

Tagy: Afghánistán utoky masakr Taliban

Zdroje: ČTK