Martinů se sešel s premiérem, má prý z jednání ´dobrý pocit´

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policejní prezident Oldřich Martinů, kterého před týdnem vyzval ministr vnitra Radek John k rezignaci, se v pondělí před polednem sešel s premiérem Petrem Nečasem. Informoval ho o stavu policie. Z jednání má prý ´dobrý pocit´. Zda ho ale Nečas přímo podpořil, neřekl.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Po zhruba hodinovém jednání Martinů řekl, že ještě do konce tohoto týdne by se měla odehrát schůzka mezi ním, Nečasem a Johnem. Premiér chce do té doby mluvit i s ministrem mezi čtyřma očima. 

"Mám z toho jednání velmi dobrý pocit," uvedl Martinů s tím, že o obsahu schůzky chce nejprve informovat Johna. "Měl jsem možnost z mého pohledu objektivně informovat o stavu věci, o fungování policie, jejích celostátních útvarů," uvedl. Premiérovi ale prý také řekl, že výzvu k rezignaci bere s velkou vážností. Martinů nadále nechce komentovat devatenáct bodů, které John uvedl jako důvod své výzvy při návštěvě u prezidenta Václava Klause. John je tehdy odmítl zveřejnit. 

Vždy je co zlepšovat, připustil Martinů

"Vždy je cokoli možné zlepšovat, pokud zodpovídáte za bezpečnostní sbor čítající 50 tisíc lidí a hospodařící se 30 miliardami," konstatoval Martinů. Tvrdí ale, že v zásadních věcech nepochybil. 

Spor o budoucnost policejního prezidenta považuje premiér za velmi citlivou věc, která může poškodit vztahy ve vládní koalici i bezpečnost země. 

John: O odvolání Martinů jsme jednali už v létě, nic nového

John vyzval policejního prezidenta k rezignaci před týdnem. Odůvodnil to údajně neutěšenou situací v policii. Nečas tehdy Johnovi vytkl, že ho o výzvě k rezignaci Martinů předem neinformoval. Oba aktéry sporu už přijal na Hradě prezident. Nejdříve mu svůj pohled na věc vylíčil Martinů, v pátek John hlavě státu vypočítal důvody, proč by měl policejní prezident odstoupit. 

Ministr vnitra a předseda VV připomněl, že výměna policejního prezidenta byla už v létě tématem jednání koalice. Nejde tedy podle něho o nic nového. Vzhledem k tomu, že všechny vládní strany měly v programu boj s korupcí a 10. prosince by se vláda měla zabývat protikorupční strategií, byl by podle Johna dobrý signál, kdyby přišel nový policejní prezident. 

Ministr vnitra ani premiér nemohou policejního prezidenta odvolat. Podle dohody Johna a Nečase ale musí premiér potvrdit jméno případného nástupce Martinů.

Tagy: policie

Zdroje: ČTK