Manželka expremiéra Blaira žaluje Murdochovo impérium

- Aktuality autor: Danica Klein

Manželka bývalého britského premiéra Cherie Blairová žaluje britskou společnost mediálního magnáta Ruperta Murdocha kvůli odposlechům. Oznámil to její právník Graham Atkins. Cherie Blairová žaluje společnost News Group "v souvislosti s protiprávním odposlechem její hlasové schránky", uvedl Atkins.

Blairová je manželkou Tonyho Blaira, který byl premiérem v letech 1997 až 2007 a měl k Murdochovi blízko. Byl často kritizován za to, že údajně ustupoval Murdochovi výměnou za podporu jeho listů.

Společnost News Group vlastní v Británii bulvární list The Sun. Do loňského července měla také bulvární nedělní News of the World (NoW), který se však Murdoch rozhodl kvůli skandálu s odposlechy uzavřít. Murdoch má v Británii také seriózní deník The Times a nedělníky The Sunday Times. Atkins neoznámil další podrobnosti žaloby. Ta je prý namířena i proti soukromému detektivovi Glennu Mulcairovi, který pracoval pro novináře v NoW.

Omluvil se

Podle britských médií by však žaloba mohla souviset s výpovědí Blairova někdejšího mluvčího Alastaira Campbella loni v listopadu před komisí šetřící okolnosti odposlechů.

Campbell tehdy uvedl, že podezíral kontroverzní přítelkyni Blairové Carole Caplinovou, že donášela reportérům nejrůznější důvěrné informace z Downing Street. "Někdy jsem Carole Caplinovou obviňoval, že dává novinám tipy," řekl v listopadu Campbell s tím, že po propuknutí skandálu s odposlechy změnil názor. "Od té doby jsem se jí omluvil, protože nyní je mi jasné, že jsem se zcela mýlil," dodal.

Campbell připustil, že nemá důkazy o odposlouchávání. "Nevím, jestli byl odposloucháván telefon Caplinové nebo telefon Cherie. Ale s tím, co o odposleších nyní víme, je přinejmenším možné, že se ty informace dostaly ven tímto způsobem," dodal.

Aféra začala v roce 2007

"Články obsahovaly podrobnosti o tom, kam Cherie jde, prostě věci, které člověk probírá po telefonu, když plánuje návštěvu, ať soukromou nebo oficiální," uvedl bývalý Blairův mluvčí. Caplinová v listopadu řekla, že jí policisté oznámili, že její jméno bylo na seznamu lidí, na které se soukromý detektiv Mulcaire zaměřoval.

Celá aféra začala v roce 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér NoW Clive Goodman. Vedení Murdochových listů tehdy zdůrazňovalo, že šlo o iniciativu izolovaného reportéra.

50 nových žalob

Skandál pak s plnou silou propukl loni v červenci, kdy se ukázalo, že NoW nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření NoW.

Murdochova společnost ve snaze vyhnout se soudním procesům přistoupila v lednu na odškodnění desítkám obětí odposlechů, včetně celebrit, mezi nimiž jsou herec Jude Law a fotbalista Ashley Cole. I tak stále čelí nejméně 50 novým žalobám, které podali například další fotbalista Peter Crouch nebo zpěvák James Blunt.

Tagy: žaloba odposlechy

Zdroje: ČTK