Manažeři vytunelovaného fondu Trend jdou za mříže

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Krajský soud v Hradci Králové dnes v případu údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia uložil dvěma bývalým manažerům fondů tříleté tresty a dvěma dvouleté tresty vězení. Odsouzeni tak byla polovina z osmi obžalovaných.

Miroslav Hálek, hlava vytunelovaného fondu Trend.

Miroslav Hálek, hlava vytunelovaného fondu Trend.,zdroj: Mediafax

Tresty jsou nižší než v původních rozsudcích. Obžaloba vinila vedoucí pracovníky z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Původní nejvyšší trest byl sedm let. 

Hradecký soud případ projednává už potřetí, předchozí dva rozsudky z let 2008 a 2009 pražský vrchní soud zrušil. Kauza začala před 16 lety a s více než miliardovou škodou je jedním z největších případů tunelování v Česku. 

Podle obžaloby desítka manažerů v polovině 90. let z portfolií fondů různými machinacemi vyvedla akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva. Hlavou celé skupiny byl podle obžaloby Miroslav Hálek, který jakoukoli vinu odmítá a obvinění označuje za nezákonné. Při nynějším jednání soud zejména projednával nové znalecké posudky z oborů ekonomiky a reklamy. Hálek dnes odešel od soudu s dvouletým vězením. 

Při minulých dvou verdiktech soud část manažerů fondů poslal do vězení, části uložil podmínku a některé obžaloby zprostil.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v případu figurují jako svědci. Obžalovaní podle spisu získali nad fondy Trend a Mercia kontrolu v polovině 90. let. Fond Trend v roce 2000 zkrachoval, fond Mercia je v likvidaci.

Tagy: tunel fondy tunelování

Zdroje: ČTK