Manažeři MUS zpronevěřili 2,5 miliardy. Tým policistů a žalobců bude jednat dvakrát týdně

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Na Vrchním státním zastupitelství v Praze (VSZ) se dnes konala schůzka státních zástupců a policistů Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), kteří se zabývají kauzou Mostecké uhelné společnosti (MUS). Cílem jednání bylo, aby se seznámili členové týmu, který tvoří tři státní zástupci z VSZ a sedm policistů ÚOKFK.

Informoval o tom šéf VSZ Stanislav Mečl. Tým má podle něho zefektivnit a zrychlit prověřování podezřelých obchodů s akciemi MUS. Pracovní jednání se budou odehrávat dvakrát týdně.

Skupina má přispět i ke zlepšení spolupráce mezi Českem a Švýcarskem, které se finančními toky kolem MUS také zabývá. Tým dnes kvůli tomu podle Mečla jednal s policejním přidělencem švýcarského velvyslanectví. "Obě strany deklarovaly ochotu si vzájemně vyjít maximálně vstříc," uvedl Mečl.

Česká policie okolnosti privatizace MUS prověřovala řadu let

VSZ podle něho dnes také požádalo o spolupráci zástupce České republiky v Evropské jednotce pro soudní spolupráci Lukáše Starého. "Přislíbil plnou podporu činnosti týmu a koordinaci postupu justičních orgánů obou zainteresovaných států," sdělil Mečl. Garanci nad týmem podle něho převzal on a ředitel ÚOKFK Tomáš Martinec. V čele státních zástupců bude podle Mečla Soňa Bělohlávková, tým policistů povede Petr Janoušek. Otázkou připojení se České republiky k trestnímu řízení vedenému ve Švýcarsku se skupina podle Mečla nezabývala.

Česká policie okolnosti privatizace MUS z konce 90. let prověřovala řadu let pro podezření ze spáchání trestných činů krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku, v roce 2008 však případ odložila. V roce 2009 ale tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila kauzu otevřít a pokračovat v prověřování. Koncem letošního ledna se pak na základě informací od Švýcarů prověřování rozšířilo i o podezření z přijímání úplatku a podplácení.

Manažeři MUS zpronevěřili více než dvě a půl miliardy korun

Švýcaři podle týdeníku Respekt při svém vyšetřování přišli na to, že od prosince 1996 do června 1998 manažeři MUS zpronevěřili více než dvě a půl miliardy korun z účtů firmy, kterou spravovali. Peníze prý použili na nákup akcií MUS a získali ve státní strategické společnosti padesátiprocentní podíl. V druhé fázi, od prosince 1998 do dubna 2002, pak údajně zpronevěřili manažeři a později už majitelé MUS další čtyři a půl miliardy korun. Část této sumy prý použili na vrácení peněz z první zpronevěry a za 650 milionů korun si koupili od českého státu dalších víc než 46 procent akcií. Podle švýcarské žaloby však byla skutečná cena balíku akcií o 3,5 miliardy vyšší, uvedl Respekt.

Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Významná část majetku byla podle obžaloby převedena do Švýcarska a "vyprána". V rámci vyšetřování Švýcaři zajistili v přepočtu více než 12 miliard korun. Švýcaři se České republiky v minulosti opakovaně dotázali, zda se chce připojit k tamnímu trestnímu řízení jako poškozená a uplatnit nárok na náhradu škody. Odpovědi se však nedočkali. Koncem října švýcarská prokuratura oznámila, že případ předala soudu.

První dotaz Švýcarů, zda se chce ČR připojit dorazil již v květnu

Několik týdnů na to se v Česku rozhořela debata o tom, zda se ČR ještě může k řízení ve Švýcarsku připojit, jakým způsobem, a kdo je zodpovědný za dosavadní nečinnost. Další postup ČR minulý pátek řešili i členové vlády. Státní zastupitelství má podle závěru jednání stanovit, jakým způsobem se lze domáhat zajištěných peněz ve Švýcarsku. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v pondělí oznámil, že jakmile Nejvyšší státní zastupitelství upřesní, jak byla Česká republika poškozena, ministerstvo vypracuje žalobu a připojí se tak k trestnímu řízení ve Švýcarsku.

První dotaz Švýcarů, zda se chce ČR připojit k tamnímu trestnímu řízení, přitom podle týdeníku Respekt dorazil již v květnu 2010 na VSZ. Kvůli prodlevám a možným pochybením českých úřadů již padla trestní oznámení. Jedno dříve podal expředseda ČSSD Jiří Paroubek pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek dnes informoval o tom, že se na policii obrátil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. "Odpovědné orgány našeho státu" podle něho adekvátně nezareagovaly na podněty švýcarské strany, trestní oznámení podal pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Tagy: MUS

Zdroje: ČTK