Malý Brit s nádorem na mozku přiletěl do Prahy. Hospitalizují ho v Motole

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 8. 9. 2014 14:03) - Aktuality autor: Šárka Novotná

Pětiletý Brit Ashya King přiletěl do Prahy, kde má podstoupit léčbu v protonovém centru. Hospitalizován bude v Motole.

Protonové centrum v Praze

Protonové centrum v Praze,zdroj: Parlamentnilisty.cz

Letadlo v pondělí zhruba hodinu po poledni chlapce dopravilo ze Španělska do Prahy. Informovalo o tom mluvčí pražského protonového centra Iva Taťounová. Sanitka nyní chlapce převeze do Fakultní nemocnice Motol. 

Tamní lékařské konzilium dnes ráno vyhodnotilo, že plánovaná léčba malého Brita v Praze by byla možná. Novinářům to řekl přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie Jan Starý. "Ale uvidíme, až dítě přijde k nám, jak to skutečně bude," doplnil. 

V dalších dnech hoch podstoupí vyšetření, která mají vyloučit, že nádor po operaci znovu roste či se šíří dál. Ozařování s mírnou podporou chemoterapie začne příští týden. Naplánováno je zatím 30 ozáření, pět dní v týdnu po jednom ozáření denně. Pacient bude převážen k zákroku do protonového centra sanitou za doprovodu tamního lékaře, na ozařování bude uspán. Po probuzení bude odvezen v doprovodu lékaře zpět do Motola. 

Pobývat bude na jednotce intenzivní péče, rodiče s ním mohou být vždy v průběhu dne. Podle průběhu léčby by časem mohl být hoch převeden na běžný pokoj. 

Zhoubný nádor mozku, který Ashya má, je vždy léčen operací, radioterapií a chemoterapií. Standardem je léčba fotony. Protony ale u malých dětí dávají předpoklad, že mohou způsobit méně pozdních následků než fotony, vysvětlil Starý. "Efekt na nádor je stejný a není nejmenší důvod se domnívat, že by protony měly více a účinněji zasáhnout nádor, ale je předpoklad, že by měly ušetřit některé orgány, jako je srdce, štítná žláza oproti fotonům, které nelze tak přesně zacílit," vysvětlil. 

Stav chlapce nemohl Starý upřesnit, nemá povolení rodiny ke sdělování detailů. Motolští lékaři zatím vědí, že po operaci, kterou chlapec podstoupil před šesti týdny, měl obvyklé komplikace a že se pomalu zlepšuje. Šest týdnů je horní hranice pro zahájení léčby ozařováním. 

Rodiče malého pacienta jsou Svědkové Jehovovi, odmítají krevní transfúze, což lékaři budou muset zohlednit. Podle Starého použití krve není obvykle nutné, jen při komplikacích. Plán léčby s transfúzí zatím nepočítá. Dávky doprovodné chemoterapie budou tak nízké, že by neměly způsobit útlum tvorby kostní dřeně, což je obvykle důvod k podání krve. Transfúze přichází v úvahu i v případě, že by dítě postihla infekce. Rodiče budou muset před přijetím podepsat informovaný souhlas, kde bude uvedena i varianta transfúze. 

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík doplnil, že jsou v kontaktu s pražským protonovým centrem od minulého týdne. Podle pravidel platných v ČR, pokud má být dítě ozařováno, musí být hospitalizováno v dětské nemocnici, spadá tedy automaticky do Motola. Situace je podle ředitele "poněkud nestandardní", vše se děje ve zrychleném režimu. Nebylo tedy dosud vyřešeno financování léčby. "Nejdůležitější je zájem dítěte, proto zatím otázky finanční neřešíme," uvedl. 

Motol má podle ředitele smlouvu s pražským protonovým centrem, která mu zaručuje určitou úhradu. Léčbu si zatím britská strana nevyžádala, když ji bude nutno hradit v hotovosti, rodina zaplatí protonovému centru. Dodatečně si také může britská strana léčbu vyžádat a uhradit ji, případně využijí rodiče nové evropské směrnice o přeshraniční péči, tedy vše zaplatí a následně budou ve své zemi vymáhat proplacení účtu. Ředitel Motola podotkl, že nemocnice bude žádat od rodičů zálohu a bude o tom dnes informovat britské zdravotnictví. 

Pro cizince si účtuje protonové centrum za léčení dětí 1,8 milionu korun, tuzemským zdravotním pojišťovnám účtuje za léčení dětských pacientů 700 tisíc korun. Smlouvu s protonovým centrem má jen Vojenská zdravotní pojišťovna, ostatní ji hradí individuálně až na základě doporučení týmu komplexního onkologického centra. 

Chlapcovi rodiče syna koncem srpna bez vědomí lékařů odvezli z britské nemocnice do Španělska, kde chtěli prodejem své nemovitosti získat peníze na léčbu. Kvůli podezření britských úřadů na zanedbání péče byli zadrženi a strávili několik dnů ve vazbě. Britové nakonec mezinárodní zatykač stáhli, takže Kingovi byli z vězení propuštěni. Malý Ashya se mezitím léčil v nemocnici v Malaze, kterou v pondělí ráno opustil. 

Tagy: nemoc Praha léčba brit nador Protonové centrum

Zdroje: ČTK