Malta vzkazuje EU: Středomoří se mění v "hřbitov"

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Malta varovala Evropskou unii, že po ztroskotání již druhé lodi s africkými běženci v krátké době se vody Středozemního moře přeměnily "ve hřbitov", uvedla dnes na svém webu britská zpravodajská stanice BBC. Maltský premiér Joseph Muscat zároveň vyzval unii, aby změnila dosavadní nefungující systém, při kterém lidé umírají. 

Středeční záchranná akce ve Středomoří

Středeční záchranná akce ve Středomoří,zdroj: Getty Images

"Nevím, kolik lidí ještě musí zahynout v moři, aby se nakonec něco stalo. Pravidla se musí změnit. Mohou být tvrdší, nebo měkčí, ale nynější systém nefunguje. Jestli věci zůstanou takové, jaké jsou, uděláme ze Středomoří hřbitov," prohlásil Muscat. 

Postěžoval si, že Malta se cítí opuštěna ostatními členy EU, a vyzval, aby Evropané začali něco dělat. Zatímco maltští a italští záchranáři vytahují z vody běžence a mrtvá těla, zbytek unie vede "prázdné tlachy", emotivně prohlásil premiér. 

Dramatickou situaci chce nastolit na příštím summitu EU i šéf italské vlády Enrico Letta. 

V pátek v Sicilském průlivu ztroskotala další loď se zhruba 250 běženci. Italští a maltští záchranáři zatím vylovili 34 těl a zachránili 206 trosečníků. Ve stejné oblasti, u italského ostrova Lampedusa, minulý týden utonulo nejméně 339 lidí z jiné ztroskotané lodi s běženci ze Somálska a Eritreje. Jen 155 lidí se podařilo zachránit. Šlo o jedno z největších neštěstí svého druhu. 

Poslední neštěstí se přihodilo v pátek večer asi 120 kilometrů od Lampedusy. Loď se převrhla, když lidé stáli u jednoho z boků plavidla a snažili se přilákat pozornost prolétajícího letadla. Plavidlo zřejmě už bylo v zoufalém stavu a posádka satelitním telefonem volala o pomoc. 

Ztroskotání potvrdili piloti maltského letectva a na místo neštěstí dopluly záchranné lodě z Itálie a Malty; zasahovaly i vrtulníky, které v oblasti operují od obdobné katastrofy z 3. října. I přes soumrak a temnou noc se většinu trosečníků podařilo nalézt a zachránit. 

Jeden pár, který přežil, uvedl, že ve vodě strávili asi hodinu. Muž držel devítiměsíční dceru na prsou, ale nemohl pomoci synovi, který utonul před jeho očima. 

Podle Muscatova úřadu se 147 přeživších ocitlo na Maltě, dalších 56 zachránili Italové. 

V pátek italská pobřežní stráž zadržela ve vodách u Sicílie okolo pěti stovek nelegálních migrantů, snažících se s nasazením života doplout do Itálie. Týž den se po odplutí z Alexandrie potopila loď, na níž se do Evropy plavili vesměs Syřané a Palestinci. Egyptské úřady zachránily 116 lidí, 12 dalších zahynulo.

Podle údajů OSN loni na cestě k evropským břehům utonulo skoro 500 lidí. Za devět měsíců letošního roku jen do Itálie připlulo přes 30.000 běženců. Vůdcové EU mezitím čelí dilematu protichůdných požadavků na omezení nelegálního přistěhovalectví a humánností vůči lidem, které krajní nouze dohnala k nebezpečnému putování za lepším životem. 

Po neštěstí z minulého týdne vyzvala Evropská komise k posílení pátracích a záchranných hlídek, které by zachycovaly čluny s uprchlíky. Ale rozpočet unijní pohraniční agentury Forex se snížil ze 118 milionů eur v roce 2011 na letošních 85 milionů eur (zhruba ze tří miliard na 2,2 miliardy Kč). 

Tagy: Evropská unie Malta

Zdroje: ČTK