Malému chlapci se z nalezených vajec vyklubali jedovatí hadi

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Klubko jedovatých hadů se vylíhlo tříletému chlapci z vajec, která našel nedaleko domu ve východní Austrálii. Podle odborníků šlo o pakobry východní (Pseudonaja textilis), které jsou po australských taipanech nejjedovatějším suchozemským plazem. Celá věc skončila bez újmy na zdraví. Malý Kyle Cummings ale prý mohl zemřít, kdyby je vzal do ruky. 

Pakobra východní.

Pakobra východní.,zdroj: venomdoc.com

Chlapec z australského státu Queensland našel devět vajec před několika týdny na rodinném pozemku. Vejce vzal a v plastové přepravce je uložil do skříně ve svém pokoji, kde je jeho matka v pondělí našla. Sedm plazů se již vyklubalo, z uzavřené nádoby se ale nedostali. Zbývající dvě vejce byla zkažená. 

Místní znalkyně hadů Trish Prendergastová asi pět dní stará mláďata v úterý vypustila do přírody. Hadi byli až 15 centimetrů dlouzí a kromě toho, že potřebovali pít, se prý zdáli být v pořádku.

Pakobra východní.

Pakobra východní.,zdroj:venomdoc.com

Pakobry východní, které dorůstají až dvou metrů, se s výjimkou krátkých okamžiků, kdy jdou shánět potravu, obvykle od vajec nevzdalují. Podle expertky jsou mláďata stejně jedovatá jako dospělí jedinci. 

Ročně na hadí uštknutí v Austrálii zemřou asi tři lidé. Většinu smrtelných případů mají na svědomí právě pakobry východní. 

Tagy: Austrálie jed

Zdroje: ČTK