Maledivský prezident potvrdil demisi, čeští turisté jsou v pořádku

- Aktuality autor: Jan Pastor

Maledivský prezident Muhammad Našíd v dnešním televizním projevu potvrdil, že podal demisi. Přiměly ho k tomu demonstrace, které se na souostroví konají už několik týdnů na protest proti jeho kontroverznímu nařízení zatknout významného soudce.

Psali jsme: Maledivská armáda střílela gumovými projektily do policistů

V případě prezidentovy rezignace pravomoci hlavy státu přecházejí na viceprezidenta Muhammada Vahída Hasana. Přes dvě stovky českých turistů na tomto souostroví v Indickém oceánu jsou mimo hlavní dění a všichni jsou v pořádku.

"Pro zemi bude v současné situaci lepší, když podám demisi. Nechci řídit zemi železnou rukou. Podávám demisi," prohlásil Našíd podle agentury AFP.

Nelegální příkazy nadřízených

Podle dostupných informací od místních lidí se vzbouření policisté zmocnili kontroly nad státní televizní stanicí. Odkud prezident vysílal projev, ale není zcela jasné. Podle některých zdrojů se Našíd nacházel v bezpečí ve štábu armády, podle jiných předsedal zasedání kabinetu.

Maledivští vojáci se předtím střetli v hlavním městě Malé s demonstranty, v jejichž řadách byli kromě policistů i civilisté. Stovky lidí armáda rozháněla střelbou gumovými projektily a slzným plynem poté, co se policisté odmítli podřídit nařízení prezidenta a ukončit protest proti tomu, co považují za nelegální příkazy nadřízených.

Velení maledivské armády kategoricky popřelo, že by se v zemi odehrál vojenský převrat, jak spekulovaly některé zdroje. Mluvčí armády Abdar Rahím Abdal Lasíf pouze poznamenal, že Našídovi doporučilo, aby rezignoval.

Nepokoje začaly minulý měsíc

Nepokoje na Maledivách, které patří mezi nejoblíbenější turistické destinace na světě, začaly minulý měsíc. Tehdy prezident Našíd nařídil zatčení jednoho z vysoce postavených soudců a obvinil ho, že ho platí jeho předchůdce v prezidentském úřadě Maumún Abdal Gajúm. Od té doby se v ulicích pravidelně střetávají stoupenci a odpůrci vlády.

Policisté se do protestů zapojili poté, co jim nadřízení a posléze i prezident nařídili, aby přestali demonstrujícím skupinám bránit přiblížit se k sobě navzájem. Stažení policejní ochrany vyústilo ve střety, které si vyžádaly jednoho mrtvého.

Našíd protestující policisty osobně navštívil a vyzval je, aby s demonstrováním přestali. Ti ale odmítli a namísto toho skandovali hesla volající po jeho odstoupení.

Noví turisté přilétají denně

Na souostroví, které leží v severní části Indického oceánu, pobývá nyní asi 250 českých turistů. Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury je situace v hotelových resortech naprosto klidná, většina z nich je od hlavního města vzdálena přes sto kilometrů. Mezinárodní i vnitrostátní letiště fungují bez přerušení, noví turisté přilétají denně, sdělil  Okamura.

Maledivy leží jihozápadně od indického subkontinentu a tvoří jej zhruba 2000 ostrovů, z nichž je obydlená jen přibližně desetina. Celé souostroví se táhne přibližně severojižním směrem v délce 765 kilometrů.

Zdroje: ČTK