Malajsie sestavuje mezinárodní tým vyšetřovatelů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ukrajinští povstalci odevzdali Malajsii palubní záznamníky z havarovaného civilního boeingu. Ta si je ponechá do doby, dokud nebude sestavený mezinárodní tým vyšetřovatelů. O přijetí černých skříněk informoval malajsijský premiér Najib Razak. Podle něj jsou záznamy v dobrém technickém stavu.

Černá skříňka z malajsijského boeingu

Černá skříňka z malajsijského boeingu,zdroj: Profimedia.cz

Získání skříněk od vzbouřenců, kteří je odmítali vydat Ukrajincům, je považováno za diplomatický úspěch Razaka, napsala v úterý agentura Reuters. Zatímco Západ ukazoval prstem na Rusko a na vzbouřence jako viníky katastrofy, Malajsie mlčela. Výsledky se ukázaly až v úterý, kdy povstalci uvolnili vlak s pozůstatky a odevzdali datové záznamníky. 

Přes prostředníky, které malajsijská vláda neprozradí, se Najib spojil s vůdcem rebelů Alexandrem Borodajem, který byl ve sjednání dohody klíčovou figurou, uvádí Reuters. Kontakty byly udržovány v utajení, vědělo o nich jen několik osob z premiérova okolí. Ani Razakovi poradci prý nebyli zasvěceni. Zprostředkovatelé dojednali přinejmenším jeden přímý telefonický rozhovor Razaka s Borodajem, který byl veden přes tlumočníky. 

Malajsie měla tři požadavky: předání černých skříněk, vydání pozůstatků a zajištění přístupu k troskám. Borodaj na oplátku žádal písemné potvrzení, že boxy se záznamem dat jsou neporušené. Trval na tom, že aparát předá Malajsijcům, nikoli Ukrajincům. 

Do Kyjeva o víkendu vyrazila malajsijská delegace vedená ministrem dopravy Liow Tiong Laiem. V pondělí byla dohoda na světě a v úterý byly její body splněny. 

Malajsijský premiér byl v minulých dnech pod silným tlakem, aby sestřelení letadla důrazně odsoudil. Najib ale mlčel a čekal. Tato pečlivě dodržovaná neutralita byla podle malajsijských představitelů klíčem k dohodě, při jejímž sjednávání zůstal Západ stranou. 

Zatímco prezident USA Barack Obama veřejně obviňoval Rusko z podpory a vyzbrojování separatistů, Malajsie ponechala otevřené komunikační kanály do Ruska i na Ukrajinu a nakonec získala i přímý kontakt na Borodaje. Povstalci se tak vyhnuli kompromitujícímu podezření, že vydáním skříněk a převozem mrtvých ustupují Západu, uvedl Reuters s odvoláním na západní analytiky. 

Tagy: Malajsie sestřelené letadlo malajsijský boeing černá skříňka

Zdroje: ČTK