Makedonie chce do EU. Je ochotná se kvůli tomu i přejmenovat

- Aktuality autor: roj

Makedonie usiluje o vstup do Evropské unie a do NATO natolik, že je ochotna jednat s Řeckem o změně názvu své země. Spor o název balkánské republiky trvá už 24 let a Řecko kvůli němu Makedonii blokuje vstupní pohovory do obou institucí. Konečné slovo by ale měli občané v referendu. 

Makedonie si kvůli Řecku už změnila vlajku, nyní je připravena se i přejmenovat (ilustrační snímek)

Makedonie si kvůli Řecku už změnila vlajku, nyní je připravena se i přejmenovat (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

"Přáli bychom si co nejdříve zahájit s Řeckem dialog, abychom našli řešení. Jestli jej najdeme, budeme se muset obrátit na občany a zorganizovat referendum," řekl makedonský premiér Nikola Gruevski v rozhovoru pro britský list The Guardian.

Atény požadují od Skopje, aby změnila název bývalé jugoslávské republiky, který se shoduje s názvem řecké provincie na severu země. "Zcizení" názvu by prý mohlo vést až k územním sporům.

Tyto obavy sice časem vybledly, Řekové se ale zlobí kvůli pojmenování letiště ve Skopje po vojevůdci Alexandru Velikém, na kterého si dělají nárok obě země. Kvůli lingvistickému konfliktu Řecko blokuje Makedonii vstup do NATO a zahájení rozhovorů o vstupu do Evropské unie.

Na obou stranách se ale objevují signály, které naznačují, že tito balkánští sousedé hledají z letitého sporu východisko. Ve čtvrtek má v Aténách jednat šéf makedonské diplomacie Nikola Poposki a před cestou - první po 15 letech - optimisticky prohlásil, že "podmínky jsou více než zralé". 

Řecko je ekonomicky na kolenou, vztahy pomohly zlepšit opatření na posílení důvěry a levicová vláda v Aténách se až tak nestará o problémy roznícené pravicovými nacionalisty, připomněl britský list. Dodal také, že okamžitý průlom se nečeká, možná ale půjde o začátek konce dlouhého sporu.

Makedonie už jednou Řecku ustoupila, změnila si vlajku, aby nevypadala téměř stejně jako vlajka stejnojmenné řecké provincie. 

Tagy: Řecko zahraničí Evropská unie Makedonie

Zdroje: ČTK