Majitelé domů připravili návrh zákona o sociálním bydlení

- Aktuality autor: red

Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD) připravilo návrh zákona o sociálním bydlení. Návrh obsahuje novou koncepci zajištění sociálního bydlení státem.

Spočívá v zavedení adresných příspěvků na bydlení ve formě sociálních dávek. Připravovanou normu dnes na tiskové konferenci představil předseda OSMD Tomislav Šimeček. Zákon má pomoci řešit situaci po ukončení deregulace nájemného. Výhrady k návrhu má Sdružení nájemníků ČR i ministerstvo práce.

Miroslav Zajíček z Vysoké školy ekonomické odhaduje, že nová dávka by se týkala nejvíce 260.000 tuzemských domácností. Státní rozpočet by dávka podle něj ročně zatížila maximálně šesti miliardami korun.

Nové dávky mají pomoci osobám v nezaviněné nouzi překlenout dočasně finanční obtíže. Dávka má pokrývat náklady na nájemné do výše skutečně placeného nájmu, nejvýše ale do úrovně průměrného místně obvyklého tržního nájemného v příslušné obci.
"Jedná se tedy nikoli o pohodlnou sociální síť, ale o sociální trampolínu, která má příjemce dávky vracet rychle do normálního života," řekl šéf sdružení.
S návrhem majitelů domů není příliš spokojené Sdružení nájemníků ČR. "Materiál OSMD předpokládá nepřímo, že po dokončení deregulace pronajímatelé nadiktují všem takzvaným regulovaným nájemcům nájemné podle předaného podkladu a stát jim zaplatí za většinu těch, kteří toto nájemné nebudou schopni platit," řekl ČTK jeho předseda a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. Takový postup by podle něj neodpovídal ustanovení občanského zákoníku.

Své pochybnosti vyjadřuje i ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). "Z nyní dostupných informací není zřejmé, jak experti OSMD dospěli k finančním dopadům do státního rozpočtu," uvedla mluvčí úřadu Štěpánka Filipová. MPSV by nicméně uvítalo a podpořilo zavedení institutu místně obvyklého nájemného a jeho pravidelnou aktualizaci. Části návrhu OSMD by tak podle mluvčí mohly být dobrým východiskem pro další činnost v této oblasti.

Návrh OSMD počítá s tím, že všichni v nezaviněné nouzi budou na základě žádosti zajištění adresnou, dočasnou a pravidelně přezkoumávanou státní dávkou tak, aby nemuseli na přiměřený bytový standard v místě bydliště a zaměstnání vydávat víc než 25 procent příjmů domácnosti.
"Přiměřený bytový standard bude prakticky stejný, jako hranice nadměrnosti používaná komunisty a umožňující až vystěhování z takového bytu," uvedl Šimeček. Maximální doba výplaty dávky má činit pět let, u osob nad 70 let však časové omezení nebude. Dávku by v podobě šeku dostával přímo ubytovatel, což má zabránit jejímu užívání k jiným účelům.
Zákon má nahradit výstavbu sociálních bytů, které podle sdružení vznikají v méně atraktivních lokalitách a ne tam, kde je nejvíce sociálně potřebných. Na návrhu OSMD spolupracovalo s některými poslanci z ODS.


Občanský demokrat Petr Bratský předpokládá, že s návrhem zákona přijde kvůli blížícím se volbám do sněmovny nejdříve Senát. Po volbách by ho předložil už nové sněmovně.
Sdružení majitelů domů uvažuje také o návrhu na zavedení takzvané zpětné hypotéky. Ta by spočívala ve smlouvě mezi majitelem nemovitosti a bankou či jinou institucí, která by nemovitost ocenila a na tomto základě by potom až do dožití vyplácela vlastníkovi určitý obnos. Po jeho úmrtí by byt nebo dům přešel na banku.

Tagy: zákon peníze

Zdroje: ČTK