Majetková přiznání zatím podala jenom polovina exposlanců

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Majetková přiznání za letošní rok zatím podala zhruba polovina exposlanců. Vyplývá to z dnešních informací na sněmovním webu. Ostatní mají čas na odeslání formulářů přibližně do konce týdne. Zákon ukládá dát oznámení do měsíce od skončení funkce. Dokumenty ale nyní nemá kdo prověřit; nelze do nich proto na stránkách dolní komory nahlížet. Kontrolu provede až po volbách nový mandátový a imunitní výbor.

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna,zdroj: isifa/Lidové noviny/VIKTOR CHLAD

Ze stranických volebních lídrů, kteří zasedali v poslaneckých lavicích, už oznámení poslali předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Systém zatím neeviduje formuláře šéfů TOP 09 Karla Schwarzenberga a KSČM Vojtěcha Filipa.

Schwarzenberg podal už dříve oznámení jako bývalý vicepremiér a ministr zahraničí. Z členů bývalého koaličního kabinetu chybí podle registru jen formulář exministra vnitra Jana Kubiceho. Po zákonném termínu podle údajů na stránkách komory dali přiznání exministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a někdejší místopředsedkyně vlády Karolína Peake (oba LIDEM). Peake je doručila spolu s formulářem exposlankyně minulý týden. Bývalá ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a Starostové) je předložila za období od ledna do 17. června, kdy kabinet rezignoval - potom ale ještě vládl do 10. července v demisi.

Ani přiznání členů vlády nejsou nyní přístupná; měla by sice už být po kontrole bývalého výboru, nelze je ale z webu stáhnout.

Bývalí poslanci letos musejí podat oznámení dvakrát; první se týkalo dat za minulý rok s termínem vyplnění do konce června. Exposlanci, kteří byli zároveň členy kabinetu, by měli vyplnit dokonce čtyři přiznání; dvě za loňský rok, jedno do měsíce ode dne, kdy skončili ve vládě, a jedno ve stejné lhůtě od zániku poslaneckého mandátu.

Pokud veřejný činitel lhůtu k podání přiznání nedodrží, nepodá je ani dodatečně nebo uvede zjevně nepřesné, neúplné nebo nepravdivé údaje, hrozí mu podle zákona o střetu zájmů pokuta až 50.000 korun. Postih neuděluje Sněmovna, ale obecní úřady v bydlišti funkcionářů.

Tagy: poslanecká sněmovna majetková přiznání

Zdroje: ČTK