MAFRA se nemusí Langerovi omlouvat za spojování s Mrázkem

- Aktuality autor: red

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) neuspěl ve svém soudním sporu se společností Mafra, která je vydavatelem deníku Mladá fronta Dnes.

Články, které ho spojují s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem, se objevily i na serveru iDnes. Nepravomocně o tom rozhodl pražský městský soud. 

Ivan Langer v žalobě uvádí, že o něm deník i server iDnes.cz psaly lži. Nelíbí se mu například tvrzení, že "Ivan Langer je ve spisu Krakatice podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem zavražděného bosse Mrázka".

Podle listu totiž z přepisů policejních odposlechů z roku 2000 vyplývá, že někdejší údajný vládce českého podsvětí Mrázek bývalého ministra využíval přes svého spolupracovníka Igora Šafranka a realitního magnáta Luďka Sekyru, za jehož zájmy podle deníku Langer loboval. 

Podle právničky vydavatelství Heleny Chaloupkové vycházely články z věrohodných pramenů a byly korektní. Langer prý v žalobě výroky dezinterpretoval.

Bývalý ministr napadá celkem deset výroků, které se objevily v MF Dnes a na iDnes.cz od konce září do počátku listopadu 2008. Kromě vět o napojení na Mrázka se mu nelíbí také informace o jeho lobbingu za přítele Ivana Kyselého, který mu před lety půjčil dva miliony korun na rekonstrukci domu v Olomouci.

Soudkyně: Podezření ze spisu je doloženo

"To, že zde podezření ze spisu Krakatice bylo, mám doloženo. Domnívám se, že potvrzení ze strany policie, že text je autentický, je postačující," vysvětlila soudkyně Jaroslava Lobotková, proč žalobu exministra zamítla.

Podle ní nebyly články deníku ani serveru jednostranné, Langer se vždy mohl také vyjádřit. "Vydavatelství, pokud dostane jakoukoli zprávu z policejních zdrojů a pokud je ověřené, že je to zpráva z policejních zdrojů, nemá možnost si ověřovat její pravdivost," dodala soudkyně. 

Langer s jejím rozsudkem nesouhlasí, podle něj neměla Lobotková pro takovéto rozhodnutí žádné podklady. "Já jsem strašně zklamaný, protože jsem navrhoval 30 svědků, ani jeden z nich nebyl vyslechnut, navrhoval jsem provedení důkazu celým spisem Krakatice, ani to nebylo provedeno," prohlásil bývalý ministr vnitra.

Soudkyně pouze přečetla patnáctistránkové stanovisko, které je součástí Krakatice. Podle Langera byl však tento materiál subjektivním hodnocením. Langer uvedl, že bude stoprocentně ve sporu pokračovat a odvolá se k pražskému vrchnímu soudu.

Tagy: ODS langer Mafra

Zdroje: ČTK