Mafie vypsala statisícovou odměnu na hlavu bulharského premiéra

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bulharské podsvětí se chce zbavit premiéra Bojka Borisova. Údajně na jeho hlavu vypsalo odměnu 400 tisíc eur (téměř deset milionu korun). Informaci o možném atentátu, kterou zveřejnil bulharský deník 24 časa, potvrdil sám Borisov.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Napsal to v pondělí zpravodajský web novinite.com. Bulharská vláda pod Borisovovým vedením tvrdě postupuje proti organizovanému zločinu a korupci. 

"Naneštěstí sousední Srbsko má takový precedens, takže musíme být opatrní," řekl Borisov. Připomněl tak vraždu srbského demokratického premiéra Zorana Djindjiče v roce 2003. Poté dodal, že zmíněná suma mu připadá za jeho život malá. Lidé, kteří prý stojí o jeho smrt, mají finanční motivy. Bulharské úřady podle premiéra nejen překazily machinace za miliardy, ale také pronásledují osoby, které za nimi stojí. 

Tajné služby prý odhalily konspirační schůzky šéfů mafie

Bulharské tajné služby údajně vystopovaly telefonáty a konspirační schůzky bulharských šéfů podsvětí, a tak se o plánech na odstranění předsedy vlády dozvěděly. Nedávno se měla taková schůzka uskutečnit v luxusním hotelu v centru řecké metropole Atény, uvedl list The Sofia Echo. 

Bulharský ministr vnitra Cvetan Cvetanov oznámil, že na ochranu premiéra byla přijata všechna potřebná opatření. Borisov je v současné době v Bukurešti, kde se účastní summitu o budoucnosti dunajské strategie Evropské unie. Podle soukromé bulharské televizní stanice bTV není posílení premiérovy ochrany doposud patrné. 

Atentát na srbského reformistu Djindjiče byl první vraždou úřadujícího premiéra v Evropě od dob vražedného útoku na předsedu švédské vlády Olofa Palmeho v roce 1986.

Tagy: premiér Bulharsko odměna borisov

Zdroje: ČTK