Maduro je novým pánem Venezuely. Špatná imitace zesnulého Cháveze?

- Aktuality autor: Danica Klein

Svou kampaň vybudoval na kultu před měsícem zesnulého prezidenta Huga Cháveze, někdy mu říkají "Chávezův syn". Dříve pracoval jako řidič autobusu MHD v metropoli Caracasu, zviditelnil se i jako šéf odborů, byl šéfem diplomacie i viceprezidentem. Padesátiletý Nicolás Maduro (50), který nyní dočasně vede Venezuelu, zvítězil v nedělních prezidentských volbách. 

Nicolas Maduro

Nicolas Maduro,zdroj: Profimedia.cz

"Usedl na dřevěný trám a začal si pískat.. tak jsem také zahvízdal a on mě obletěl," popsal Maduro spirituální zážitek s "převtěleným Chávezem", který mu prý tak jako ptáček požehnal v předvolebním boji. V něm bývalému viceprezidentovi Madurovi, jehož Chávez v prosinci určil za svého nástupce, pomohla i státní televize. Před Velikonocemi například vysílala klip, v němž Chávez v děravých pantoflích a teplákové bundě v barvách venezuelské vlajky přichází zřejmě do ráje, kde ho vítají další revoluční ikony, mimo jiné Ernesto Che Guevara či Simón Bolívar. 

Podle opozice je ale Maduro "jen špatnou imitací" Cháveze, který zemi vládl 14 let. Sám Maduro postrádá charisma i vize: "Požádal jsem našeho velitele, aby mě osvítil a nenechával mě samotného v tomto tvrdém boji". 

Maduro zřejmě půjde v Chávezových šlépějích. Očekává se pokračování široké státní kontroly hospodářství, finanční pomoc spřízněným zemím, zejména Kubě, či rozvíjení vztahů s Ruskem a Čínou. Z ekonomických problémů země, která údajně disponuje největšími potvrzenými zásobami ropy na světě, viní Maduro soukromý sektor a jeho "spekulativní útoky" na venezuelskou měnu. Přitom země má již léta několik směnných kurzů, nyní dva (výhodnější pro preferované dovozy státních organizací). 

Řidič autobusu caracaské MHD

V Chávezově blízkosti se Maduro objevoval již od devadesátých let a významně přispěl k jeho prvnímu zvolení prezidentem v roce 1998. V létě 1997 patřil též ke spoluzakladatelům Chávezova Hnutí V. republiky, které se v roce 2007 stalo pilířem dnes vládní Sjednocené socialistické strany Venezuely (PSUV). Od srpna 2006 do letošního ledna byl Maduro ministrem zahraničí a od loňského října do 5. března zastával úřad viceprezidenta. 

Již v roce 1994 Madurova žena, právnička Cilia Floresová, pomohla vymoci prezidentskou milost pro Cháveze, který byl tehdy ve vězení za neúspěšný pokus o puč. V roce 2000 byla Floresová zvolena do nově vzniklého jednokomorového parlamentu, jehož byla od srpna 2006 do ledna 2011 předsedkyní, jako první žena v jeho historii. Od února 2012 do letošního března, kdy se stala první dámou, byla Cilia Floresová (60) generální prokurátorkou. 

Nicolás Maduro Moros se narodil 23. listopadu 1962 v Caracasu jako syn odboráře, jehož rodina má sefardsko-židovské kořeny. Maduro absolvoval střední školu, kde se angažoval ve studentské samosprávě. S urostlou postavou jako hráč baseballu dělal mimo jiné v roce 1983 bodyguarda prezidentskému kandidátovi Josému Rangelovi. Poté pracoval jako řidič autobusu caracaské MHD, kde se zviditelnil jako šéf odborů. 

V roce 1999 byl poprvé zvolen do parlamentu, jehož členem byl do srpna 2006, kdy se stal ministrem zahraničí. Od ledna 2005 do srpna 2006 parlamentu předsedal. 

Maduro má syna Nicoláse a dvě vnučky Paulu a Sofíu.

Tagy: prezidentské volby Venezuelský prezident Caracas

Zdroje: ČTK