Maďarští radikálové přitvrzují, chtějí stíhat lovce nacistů

- Aktuality autor: red

Maďarská radikální nacionalistická strana Jobbik podala trestní oznámení na lovce nacistických zločinců Efraima Zuroffa - tvrdí, že křivě obvinil údajného maďarského nacistického zločince Lászlóa Csatáryho. Podle maďarské tiskové agentury MTI krajně pravicová strana tento krok učinila poté, co budapešťská prokuratura nedávno označila za neopodstatněné obvinění, podle něhož Csatáry hrál v roce 1941 klíčovou roli při deportacích Židů z Košic na Ukrajinu.

Obvinění proti Csatárymu vznesl ředitel jeruzalémského Centra Simona Wiesenthala Efraim Zuroff. Tvrdí, že Csatáry měl rozhodující podíl na deportaci asi 300 košických Židů na Ukrajinu, kde byli téměř všichni v létě 1941 usmrceni. Na jaře 1944, kdy sloužil jako velitel maďarské policie v košickém ghettu, se Csatáry údajně účastnil i deportace více než 15.000 Židů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Dnes sedmadevadesátiletý Csatáry, který všechna obvinění popírá, byl v roce 1948 československým soudem v Košicích odsouzen k trestu smrti. Podařilo se mu ale uprchnout do ciziny a do poloviny 90. let se ukrýval v Kanadě. Když se o něj kvůli jeho minulosti začaly zajímat kanadské úřady, vrátil se do vlasti, kde nerušeně žil až do nedávného zadržení. V Maďarsku, kde čelí obvinění z válečných zločinů, je od poloviny července v domácím vězení.

Slovenský ministr spravedlnosti Tomáš Borec se nedávno vyslovil pro to, aby Maďarsko vydalo Csatáryho Slovensku. Pro jeho vydání je i židovská komunita na Slovensku, která to zdůvodňuje tím, že zločiny byly spáchány na území dnešního Slovenska a že na Slovensku již Csatáry byl souzen.

Zdroje: ČTK