Maďarští poslanci schválili kontroverzní ústavu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Maďarští poslanci v pondělí schválili novou ústavu, která nahradí základní zákon země z roku 1949 a je terčem kritiky doma i v zahraničí kvůli nacionalistickým prvkům.

Ústava byla přijata jen hlasy konzervativní formace premiéra Viktora Orbána, která má v zákonodárném sboru potřebnou dvoutřetinovou většinu. Zákon začne platit od roku 2012. 

Pro ústavu hlasovalo 262 poslanců, 44 bylo proti a jeden se zdržel hlasování. Socialisti a liberálové se hlasování nezúčastnili. Proti hlasovala pravicová strana Jobbik. Opozice, aktivisté i mezinárodní pozorovatelé text kritizují kvůli sporným formulacím a nacionalistickému i romantickému tónu. 

Nová ústava se mimo jiné odvolává na Boha, svatoštěpánskou korunu, vlast, křesťanství, rodinu, čest a národní hrdost. Mění oficiální název země z dosavadního Maďarská republika na Maďarsko. Dokument podle kritiků komplikuje možnost měnit zákony, protože jejich novelizace bude nyní ústavně podmíněna dvoutřetinovou většinou. Za sporné je rovněž označováno omezení pravomocí ústavního soudu.

Tagy: nacionalismus

Zdroje: ČTK